Negyeddöntőben a magyarok, Dánia a következő ellenfél

2013. 01. 22.

Teljesítette a kitűzött célt és negyeddöntőbe jutott Magyarország a spanyolországi világbajnokságon.

Bár Császár a csapatban van, de még nem gyógyult meg, ezért Lékai kezdett irányítóban. Nagy Kornél szerezte meg a vezetést, majd a lengyelek hétméteresből egyenlítettek. Nagy taktikai csata folyt a pályán, két gólos magyar előnyről emberhátrányban felzárkóztak a lengyelek. Közben megérkezett Császár, de a 15. percre átvették a vezetést Lijewskiék, de 7-6-ra ismét fordítottak Nagyék. A lengyelek hullámvölgybe kerültek, a magyarok pedig kis gólokkal próbálták növelni az előnyüket, de a lengyelek újra és újra közelebb értek. A félidő 10-9 a magyaroknak.

Nagy Laci góljával folytatódott a mérkőzés, majd Mikler kétszer is védett, és végre indításból is eredményes volt a csapat. Császár góljával 12-9. A lengyelek a 36. percben szerezték első góljukat, emberhátrányból. Percek alatt több helyzetből is labdát szereztek a magyarok, és a kontratámadásokból hatgólos előnyre tettek szert. Iváncsik - nagyon-nagyon hosszú idő után - végre gólokat lőtt, régi önmagát idézte. A lengyelek újra nekiálltak, hogy ismét ledolgozzák a hátrányukat, de a magyarok egyre felszabadultabban, több jó egyéni teljesítménnyel válaszoltak az ellenfél találataira. Mikler például 70%-kal védett a második félidőben, Császár, Mocsai, Harsányi, Putics és kiválóan játszó Szöllősi is többször betalált. A végjátékra eldőlt minden, a magyarok nyolc góllal nyertek. A meccs legjobbjának Mikler Rolandot választották.

A magyar férfi kézilabda-válogatott a világbajnokság negyeddöntőjében Dániával mérkőzik. Mocsai Lajos szövetségi kapitány a Sport Tv műsorában a hétfői és a leendő ellenfélre is kitért értékelésében.

"A védekezés volt az alapja a győzelemnek, ezek a nagy lövők három gól alatt maradtak - kezdte a szövetségi kapitány.
Nem tudták játszani a stratégiájukat, labdaszerzéseinkből tudtunk indulni. A nagytestű embereket komolyan tudtuk futtatni, aminek az elején még nem volt meg a haszna, de fokozatosan igen. Emberfogással is próbálkoztak, öt az öt elleni játékban szét tudtuk szedni a védelmet, ahogy szerettük volna. Bent vagyunk a nyolc között, ez egy óriási öröm a magyar kézilabdának."

A felkészülés alatt játszott egymással a két csapat, Mocsai Lajos szerint annak a mérkőzésnek is nagy szerepe volt a sikerben.

"Az elmúlt éjszakákon három mérkőzést elemeztünk, köztük a csehországi felkészülési mérkőzésünket is. Az egy állatorvosi ló esete volt, ahol passzívabb hatos zónát védekeztünk és megnéztük az ő alapmozgásaikat, amikre ma figyeltünk. Látható volt, hogy statikus játékkal keveset, később dinamikusan többet tudtunk elérni."

Arról, hogy mi annak a kulcsa, hogy kiélezett mérkőzésen ismét felülmúlta addigi önmagát a válogatott így vélekedett Mocsai Lajos:
"Mindenkinek az elvégzett feladata, a rehabilitáció, a szakmai munka és a csapat munkája a kulcs, de elsősorban a nagyszerű csapat munkája."

A következő ellenfélről a szakember egyelőre csak röviden beszélt:
"Kiderült, hogy különböző stratégiák ellen is jól tudunk kézilabdázni, a következő ellenfél Dánia lesz. Felül van a készség és a tudás a piramis felső harmadában, alul pedig az erkölcs és a morál. Ez segített ma is, nekiugrunk a dánoknak, és meglátjuk, hogy az mire lesz elég."

„Hála Istennek, kevés gólt kaptunk, ebből lehet építkezni, ez a védekezés a dánok ellen is hasznosítható, ellenük nincs veszítenivalónk, ugyanígy kell játszanunk. Védekezésben minden megvalósult, nem tudtam hibát találni, a dánok ellen is akkor tudunk nyerni, ha kevesebb gólt kapunk. Nagyon örülök a sikernek, ma minden összejött!" – összegzett a meccs legjobbjának választott kapus, Mikler Roland.

„Ismerem a dánokat, két évig ott játszottam, sokat tanultam tőlük, amit tudok majd hasznosítani ellenük. Nem készülünk senki ellen külön a dán csapatból, tagjai csapatként erősek, csapatként kell felvennünk velük a harcot” – mondta a találkozón öt gólig jutó Császár Gábor.

A további három nyolcaddöntös találkozón Szlovénia magabiztosan nyerte az első félidőt Egyiptom ellen, de az az előny a folytatásban visszaütött Boris Denic csapatán, mert a lelkes afrikaiak három gólra is felzárkóztak. Ám ekkor buta hibákat vétettek, a szlovénok több hétméterest is kaptak, így a végére megőrizték előnyüket és továbbjutottak.
A szerbek csak ideig-óráig tudtak ellenfelei lenni a spanyoloknak, a házigazdák komoly különbséggel verték Vujinékat. A spanyol csapatnál már csak a horvát jutott könnyebben a legjobb nyolcba, Alilovicék egy félidő alatt lelépték a fehéroroszokat, onnantól kezdve pedig nem voltak kérdések.

Férfi világbajnokság, nyolcaddöntő:
MAGYARORSZÁG-LENGYELORSZÁG 27-19 (10-9), Barcelona, játékvezetők: Geipel, Helbig (németek)
MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Ancsin, Császár 5, Harsányi 3 (1), Iváncsik G. 6, Krivokapics, Lékai, Mocsai 3, Nagy K. 2, Nagy L. 3, Putics 2, Schuch, Szöllősi 3, Vadkerti, Zubai
LENGYELORSZÁG: Szmal, Wichary (kapusok), Bartczak, Bielecki 2, Chodara, Grabarczyk 1, Jaszka 1, B. Jurecki 5, M. Jurecki 1, Kubisztal 3, Krajewski, K. Lijewski 2, Orzechowski 1 (1), Szpera, Syprzak, Wisniewski 3
Kiállítások: 4, ill. 4 perc Hétméteresek: 2/1, ill. 3/1

SZLOVÉNIA-EGYIPTOM 31-26 (19-11), Barcelona, játékvezetők: Badura, Ondogrecula (szlovákok)
SZLOVÉNIA: Prost, Skof (kapusok), Bezjak 3, Bilbija, Bundalo 1, Dobelsek 4, Dolenec 6, Gaber 2, Gajic 2, Kavticnik 2, Marguc 3, Mackovsek, Skube 1, Zorman 2, L. Zvizej 1, M. Zvizej 4
EGYIPTOM: K. Mostafa, Mahmoud, H. Mohamed (kapusok), Abdelrahman, A. Ahmed 3, M. Ahmed 1, Alaa 4, Elsweidy, Gamal, Hassan, Hesham, Hisham 1, Mamdouh 5, I. Mohamed, A. Mostafa 10 (2), Zein 2
Kiállítások: 10, ill. 6 perc Hétméteresek: 5/2, ill. 3/2

SZERBIA-SPANYOLORSZÁG 20-31 (12-20), Barcelona, játékvezetők: Horacek, Novotny (csehek)
SZERBIA: Gajics, Stanics, (kapusok), Dragas, M. Ilics 3 (1), N. Ilics, Kriszmanics 1, Marsenics 1, Mitrovics 1, P. Nenadics 4, Nikcsevics 2, Prodanovics, Sesum 3, Sztankovics, Toskics 2, Vuckovics, Vujin 2, Zelenovic 1
SPANYOLORSZÁG: Sierra, Sterbik (kapusok), Aguinagalde 4, Arino 1, Canellas 1, Entrerrios 2, Garcia, Guardiola 2, Maqueda 2, Montoro 1, Morros, Rivera 3, Rocas 7 (1), Ruesga, Sarmiento 5, Tomas 3
Kiállítások: 10, ill. 6 perc Hétméteresek: 2/1, ill. 2/1

HORVÁTOROSZÁG-FEHÉROROSZORSZÁG 33-24 (21-9), Barcelona, játékvezetők: Cacador, Nicolau (portugálok)
HORVÁTORSZÁG: Alilovic, Ivic, (kapusok), Bicanic 4, Cupic 4 (1), Duvnjak 3, Gojun, Horvat 1, Kopljar, Mandalinic 2, Maric 2, Musa 1, Nincevic 5, Sprem 3, Stepancic 6, Vori, Vukovic 2
FEHÉROROSZORSZÁG: Sarapenka, Kotlinszki, (kapusok), Babisev 3, Baranau, Brouka 1, Chystabayeu, Kamisik 1, Kazsaneuszki 4, Niazsura, Nyikulenkau, Pukhouszki 2, D. Rutenka 4 4, S. Rutenka 4 (2), Silovics, Sumak, Tsitou 1
Kiállítások: 4, ill. 4 perc Hétméteresek: 1/1, ill. 3/2

Kialakult a spanyolországi világbajnokság legjobb nyolc csapatának párosítása, miután hétfőn este véget értek a nyolcaddöntők.