Nem csak szaladnak, de a gazdaságnak hasznot is hoznak a futók

Nem csak szaladnak, de a gazdaságnak hasznot is hoznak a futók

2013. 04. 17.
Megosztás

Budapest neve jól cseng a sportot, a futást kedvelők köreiben szerte a világban.

Decemberben zajlott a mezei futó Európa-bajnokság, melynek a szentendrei Skanzen biztosított meseszerű díszletet, néhány héttel korábban meg arról számoltak be a világ vezető hírügynökségei, hogy a margitszigeti futókör a világ öt legszebb futásra javasolt terepének egyike! Mi kell még gondolhatta az ember? Erre a CNN online megfejelte az évet, a világ 70. legolvasottabb honlapja a maratonokat javasló elemző írásában 2013 októberére a budapesti Futófesztivált ajánlotta a világ figyelmébe!

A Nike félmaratont és a Spar maratont is szervező Budapest Sportiroda 1984 óta rendezi a versenyeit és építi a kapcsolatait a világ futótársadalmával. Annak ellenére, hogy a válság a sportnak sem kedvez, és eközben a konkurencia sem csökken (évente több mint ötszáz maratont rendeznek a világban), 2012-ben története során először a BSI átlépte a négyezres határt a külföldi futók nevezéseivel. Ha csak az elmúlt évtizedet vesszük alapul, látszik az ugrásszerű fejlődés az 1300- indulótól (2002) a 4200-ig (2012).

A fejlődés persze nem egyenes vonalú, a görbe értelemszerűen mindig együtt él az aktuális világgazdasági helyzettel. Mivel az még mindig nem a szebbik arcát mutatja, különösen figyelemreméltó, hogy tavaly rekordot döntöttek a külföldiek, mint ahogy csúcsot jegyzett a futófesztivál a maga teljes, 19 ezret is átlépő mezőnyével is.

A 4200-as külföldi nevezési létszám 6%-os növekedés az addigi csúcsot jelentő 2011-es évhez képest. A futók egyharmada három országból érkezett, 480-an Nagy Britanniából, 476-an Franciaországból, 423-an pedig Olaszországból. A térség államait figyelembe véve a lengyelek (247 futó), a szlovákok (230) és a csehek (149) körében a legnépszerűbbek a budapesti versenyek. A közép-európai városok között - Bécs és Prága után - Budapest a harmadik legvonzóbb célpont a nemzetközi futóturizmusban résztvevők számára. Egzotikus, távoli országok futói előtt is ismert és kedvelt a verseny, többek között indultak Madagaszkár, Kazahsztán, Bangladesh, Macedónia és Bolívia futói is.

A versenyzőket kísérő hozzátartozók száma is jelentősen, mintegy 7%-al. emelkedett 2011-hez képest. Összesen hatezren érkeztek szurkolóként hazánkba. Öt kontinens 64 országából tízezer futó és kísérő választotta a magyar fővárost a két hétvégén! Az atléták és kísérőik által generált forgalom elérte az 1,2 milliárd forintot (utazási irodák, légi közlekedés, szálloda, étterem, múzeumok, szállítás, alkalmi árusok), hiszen a hétvégék nem csak a futásról szóltak, de a főváros felfedezéséről is. (A futók 54%-a első alkalommal járt hazánkban.)

Az indulók többsége kifejezetten a futás miatt érkezett Budapestre. 78%-uk nyilatkozott úgy, hogy ha nem lettek volna a versenyek, nem keresték volna fel Magyarországot. Átlagosan 3,25 vendégéjszakát töltöttek el nálunk, ez összesen 32 300 vendégéjszakát jelent, amiből a kifejezetten a verseny miatt Budapestre érkezett futók és kísérőik elmaradása miatt 25 ezer nem valósult volna meg. A vendégek elsősorban a három és négy csillagos szállodákat választották (57%). A második legkedveltebb szállásforma - 21%-al - az apartmanok.

Az eseményeket tíz hónapos reklámkampány előzte meg, melynek fő eleme, hat európai ország tíz futómagazinjában illetve más maratonok műsorfüzeteiben (Párizs, London, Berlin, Hamburg, Prága, Pozsony) való megjelenés volt. Ezekkel a célirányos hirdetésekkel, több mint 1,5 millió futót sikerült elérni. Az interneten több, mint 20 honlapon jelent meg a Budapest Sportiroda fizetett bannerrel, és ezen kívül több száz azon honlapok száma, amelyeken listáztak, vagy ingyen kitették a www.budapestmarathon.com-ra vezető bannert.

(Forrás: bsi)

De ne csak a külföldiekről essék szó. A két eseményre összesen 27000 magyar futó is leadta nevezését, akiknek 38 %-a érkezett vidékről, legalább 1 napra. Tavaly először lehetett rajtszámmal 50%-os kedvezményt igénybe venni városnéző buszos és hajós programokon, mely lehetőséggel a futók hat százaléka élt.

Az előző év számai, a felfelé ívelő tendenciák láttán bizakodással várja a Budapest Sportiroda a 2013. évi szezont, a Budapest Félmaratont szeptember 8-án, majd a Budapest Maratont október 13-án.

Kocsis Árpád

versenyigazgató