Neszmélyi Emil: A csúcstámadás biztató üzenet az olimpikonoknak

Neszmélyi Emil: A csúcstámadás biztató üzenet az olimpikonoknak

2016. 06. 07.
Megosztás


Sajtótájékoztatót tartott sikeres csúcstámadásával kapcsolatban dr. Neszmélyi Emil, a Magyar Olimpiai Bizottság Etikai és Jogi Bizottságának tagja, a Sportjus, Magyar Sportjogász Társaság főtitkára a MOB székházában.

Siklós Erik, a MOB marketing és kommunikációs igazgatója köszöntötte a megjelenteket, és elmondta: a Magyar Olimpiai Bizottság mindig nyitva áll az olimpikonok számára, valamint az olimpiai mozgalommal szimpatizálóknak is. Beszélt továbbá a MOB és a Sportjus kapcsolatáról, valamint tolmácsolta Borkai Zsolt MOB-elnök és Szabó Bence főtitkár gratulációját.

„Három éve fogalmazódott meg bennem a gondolat, hogy felmásszak a világ legmagasabb pontjára – vette át a szót dr. Neszmélyi Emil. – Foglalkoztam magaslati terheléssel, ráadásul megtudtam, hogy magyar állampolgár még nem jutott fel a csúcsra az északi oldalon korábban. Két évig egyedül készültem, majd az utóbbi egy évben profi segítséggel.”

A korábbi profi kosárlabdázó elárulta: olyan erőnlétre volt szüksége a sikeres csúcstámadáshoz, mint egy olimpikonnak. „A csúcson mindig van hely” – hangzott el ismét a már-már szállóigévé váló mondat, utalva arra, hogy a magyar sportolók a riói olimpián érhetnek fel a csúcsra. Mint arról korábban elsőként beszámoltunk, dr. Neszmélyi Emil a Rióba utazó Magyar Csapatot biztató zászlót vitt magával a Mount Everestre.

„Sokak számára ez valóban biztatás volt, ezt a visszajelzést kaptam az olimpikonoktól” – mondta a Sportjus társaság tagja, aki a mászást élete legnagyobb fizikai kihívásának nevezte. Asztmája miatt 7200 méter fölött oxigénpalackra volt szüksége, ám hangsúlyozta: ez egy kisebb könnyítés, de közel sem akkora, mint azt sokan gondolják.

Neszmélyi Emil felkészülését Ács Zoltán segítette, és elmondta: 8300 méterről indult a csúcstámadás, amihez nagyon jó pszichés állapotban kell lennie a mászónak, valamint tűrnie kell a monotóniát és célorientáltságra van szükség – a teljes mászás ugyanis közel 2 hónapig tart. Az expedíció során fontos tényező annak vezetője, hiszen a megfelelő döntéseken múlhat a siker.

Szilágyi Zoltán, a Sportjus társaság tagja, úszóedző, Neszmélyi Emil kollégája/barátja a sport és a jog kapcsolatáról beszélt a sajtótájékoztatón. Megosztotta egy személyes élményét: Neszmélyi Emil felhívta őt 8000 méterről és hogyléte felől érdeklődött, mivel nemrégiben autóbalesetet szenvedett.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)