Nincs címvédés, Risztov Éva 13. lett tíz kilométeren

2016. 08. 15.
Megosztás

Risztov Éva 13. helyen végzett a nyílt vízi 10 kilométeres úszásban a riói olimpián. A szám másik magyar indulója, Olasz Anna 14. lett.

Verőfényes napsütésben ugrott vízbe a világhírű Copacabanán a 26 női nyílt vízi úszó, hogy teljesítse a 10 kilométeres távot. A mezőnyben volt a címvédőként érkező Risztov Éva, valamint Olasz Anna. Az első 2.5 kilométeres kör megtétele után Risztov Éva az élmezőnyben haladt, második volt holtversenyben többekkel, Olasz Anna pedig a középmezőnyben, a 13. helyen. Féltávnál Risztov már tisztán harmadik volt, de Olasz Anna is felzárkózott, és kicsivel több mint két másodperces hátránnyal a negyedik pozícióban úszott.

Az utolsó előtti kör végén, 7.5 km-nél Risztov az ötödik helyre csúszott vissza, Olasz Anna pedig a tizenkettedikre. A holland Sharon van Rouwendaal meglépett, négy másodperces előnyre tett szert az őt követők előtt. Behozni már senki sem tudta, a holland így olimpiai bajnok lett. A második a francia Aurelie Muller lett, de kizárták, így a harmadikként végző olasz Rachele Bruni kapta az ezüstérmet, a bronzot – a közönség nagy örömére – a brazil Poliana Okimoto.

Risztov Éva elfáradt a végére, és végül 13. helyen végzett, Olasz Anna közvetlenül utána a 14. lett. „Nehéz volt ez a verseny. Ez egy óceán, sokkal nagyobb hullámok voltak, amire a felerősödő szél is rásegített – értékelt Risztov Éva a mob.hu-nak. – Azért megkérdezném az élbolytól, hogyan lehet 7500 méternél olyan hajrát nyitni, mint amit például Kapás Boglárka úszik 400 gyorson. Számomra ez érthetetlen. Nagyon elégedett vagyok, már az is nagy teljesítmény, ha az ember leúszik 10 kilométert, a világon 13.-nak lenni nagyszerű dolog. Nyilván az olimpiai bajnoki cím számít, nálam az volt a kérdés, hogy egy vagy kettő, maradt az egy, de az álmom már valóra vált, teljesen boldog vagyok.”

„Mindig bezártak valahová, próbáltam kívülre kerülni, nem éreztem, hogy verekedtem volna – folytatta London olimpiai bajnoka. – Ez egy más verseny. London óta rohamosan fejlődik a hosszútávúszás. Régebben egy jó taktikával meg lehetett nyerni egy versenyt, most már nem lehet. Akkor jókor voltam jó helyen, minden összeállt. Most egyszerűen vannak jobbak a világon, ezt el kell fogadni, az élet megy tovább, sok kaland és élmény vár még rám.”

„Azt hiszem bárhol végeztem is volna ezen a versenyen, elégedettnek kell lennem, hiszen 3 hete tudtam meg, hogy egyáltalán úszhatok az olimpián – mosolygott Olasz Anna. – Egész évben úgy készültem, hogy nem leszek itt. Ez egy olyan rossz érzés volt, hogy még kicsit depressziós is lettem, nem találtam a motivációm, ez a 14. hely pedig elégedettségre ad okot. Pont az az egy év hiányzott belőlem. Elég sok vizet nyeltem, csípi a torkom, de ez a sportág ezzel jár. Akárki akármit mond, én nagyon örülök, hogy itt lehetek. Az itt lévő 26 versenyző 90 százaléka topkategória, mindenki nagyon sportszerű, az egyik legjobb viadal volt, amin valaha részt vettem. Eddig is jó kedvem volt, ezek után pedig végképp az lesz. Köszönöm mindenkinek a sok biztató üzenetet.”

Holnap, azaz kedden magyar idő szerint 14 órakor rendezik a férfiak maratoni számát, melyben Papp Márk képviseli a magyar színeket.

(Ilku Miklós jelenti Rióból, fotó: MOB/Szalmás Péter)