Nincs magyar olimpiai kvóta kajak-szlalomban

2016. 05. 14.

A szlovákiai Liptószentmiklós a házigazdája a 2016-os kajak-szlalom Európa-bajnokságnak. A viadal egyben olimpiai kvalifikációs verseny is a riói olimpiára. A honosított Potocny Marcel a kajak egyes versenyben nem jutott be a szám fináléjába, így nem szerzett kvótát az olimpiára.

Rendkívül rossz idő fogadta a versenyzőket a pénteki selejtezők során. Egész nap esett az eső, bár ez a versenyzőket nem igen zavarhatta, de a verseny hangulatát nagyban befolyásolta. Potocny a 60 fős selejtező futamban csupán a 41. helyen végzett, de kapott még egy esélyt a 2. futamban a javításra. A pozsonyi fiatalember élt is a lehetőséggel, s az ötödik legjobb idővel jutott be az elődöntőbe, ahol rajta kívül öt nemzet 10 versenyzője volt még harcban az egyetlen olimpiai kvótáért.

Szombaton változatlan időjárás fogadta az elődöntő résztvevőit. Potocny a 40 fős mezőnyben a hatodikként rajtolt. A kvótáért harcolók közül előtte a holland Hermans (97.57) jól teljesített. A magyar fiú hibátlanul haladt át a kitűzött kapuk között, de eredménye (98.25) kevés volt, hogy a holland teljesítményét túlszárnyalja. Már csak egy remény maradt, hogy eredményével befér a 10 fős fináléba, és akkor ismét harcba szállhat riválisával a kvótáért.

A nagyon erős mezőnyben sorra mögötte teljesítettek a legjobbak. Közöttük volt például a londoni olimpiai bajnok, az olasz Molmenti is. Ez is kevés volt a számára. Végül a 18. helyen fejezte be az elődöntőt. Így az olimpiák műsorán 1972 óta szereplő kajak-szlalomban továbbra sem sikerült magyar sportolónak kiharcolnia az olimpiai részvétel jogát az ötkarikás játékok történetében.

(MOB, fotó: Róth-Molnár Dániel)