Olasz-spanyol pontosztozkodás, horvát győzelem

2012. 06. 11.

Bár mindkét oldalon maradt hiányérzet, de alapvetően elégedetten értékelt a spanyol és az olasz fél is a döntetlenre végződő Európa-bajnoki nyitány után.

Cesare Prandelli szerint megmutatták, melyik a squadra azzurra igazi arca, míg Vicente del Bosque jól sikerült tesztről beszélt Cesc Fabregas előretolt pozíciója kapcsán.
A várt hatalmas küzdelmet, és egy-egy gólt hozott a spanyol–olasz nyitó meccs az Eb C-csoportjában. Az olaszok ugyan a csereként beálló Antonio Di Natale révén előnybe kerültek a 61. percben, de a spanyolok három perccel később válaszolni tudtak az ezúttal a támadósorban feltűnő Cesc Fabregas révén. A kapitányokban ugyan maradt hiányérzet, de alapvetően elégedetten értékeltek a lefújást követően.
Cesare Prandelli szerint a squadra azzurra a baljós előjelek ellenére kifejezetten jó teljesítményt nyújtott.

„Ez volt az igazi olasz válogatott! Beleálltunk az egy az egy elleni szituációkba, nem elégedtünk meg azzal, hogy csak féken tartjuk a spanyolokat. Voltak esélyeink, igaz, hátul néha megnyíltunk. Nagyon sajnálom, hogy mindössze három percig tudtuk megtartani a vezetést, jóval hosszabb ideig kellett volna. Az oroszok elleni meccsel ellentétben most csapatként játszottunk, egységesen, sokkal nagyobb eltökéltséggel. Mindent kiadtunk magunkból. Ez Olaszország!" – nyilatkozta a Rai Sportnak, hozzátéve, kicsit meglepődtek a spanyolok összeállításán, de csak a saját feladatukra koncentráltak.

Antonio Di Natale tulajdonképpen az első labdaérintéséből betalált a meccsen, elmondása szerint ez volt a legszebb gólja a válogatottban.
„Nagyon boldog vagyok, hogy a beállásom után gyakorlatilag az első labdaérintésemből be tudtam találni. Nagyszerű passzt kaptam Pirlótól, szerintem ez volt a legszebb gólom a válogatottban. Emlékszem, négy éve kihagytam egy tizenegyest a spanyolok elleni negyeddöntőben, így most különleges érzés volt gólt szerezni ellenük."

Vicente del Bosque elmondta, azért Cesc Fabregast szerepeltette a csatársorban, mert erre nem készülhetett fel az ellenfél – a Barcelona játékosa pedig megfelelt a teszten:

„Nagyon nyílt meccset játszottunk, mindkét csapatnak megvoltak a lehetőségei. Tudtuk, hogy az olaszok nehéz feladat elé fognak majd minket állítani. A megszerzett egy ponttal tulajdonképpen elégedett vagyok. Azért játszattam elöl Fabregast, mert erre nem készülhettek fel az olaszok. Silva, Cesc és Iniesta is képes gólt szerezni. A teszt nem sikerült rosszul, Cesc pedig jól végezte a dolgát" – mondta a meccs után Del Bosque.

A spanyol játékosok közben a gdanski aréna talajára panaszkodtak, kiemelve, hogy a fű állapota megakadályozta őket, hogy a szokásos játékukat játszhassák.

„Szégyenletes, hogy ilyen pályán kellett játszanunk" – így Fabregas. „Katasztrofálisan száraz volt a gyep, megnehezítette a labda járatását" – mondja Iniesta. „Az, hogy nem locsolták a pályát, megtörte a játékunk folyamatosságát" – nyilatkozta Xavi.

Fernando Torres csak az utolsó negyedórára kapott bevetési parancsot, de így is megvolt az esélye a gólszerzésre, de nem tudott élni vele:

„Ha Cesc továbbra is képes lesz gólt szerezni, akkor neki kell játszania – kezdte Torres. – Az eredmény igazságosnak mondható, miután mindkét félnek megvolt az esélye a győztes gól megszerzésére. Egyértelműen Buffon nyerte meg a kettőnk párharcát, jól tudta, hogyan kell reagálnia."

Írország és Horvátország egyaránt úgy tekintett az egymás elleni mérkőzésre, hogy ezen áll vagy bukik a további sorsa. Nos, ha ez igaz, szerencsés győzelmükkel a horvátok roppant fontos lépést tettek a negyeddöntő felé.
A kezdő sípszó előtt rögtön két érdekességet jegyezhettünk fel: egyrészt Trapattoni minden idők legidősebb Eb-n részt vevő szövetségi kapitánya lett a maga 73 évével és 85 napjával, a horvát Otto Baric korrekordját elvéve, az írek pedig 1-11-ig „terjedő" mezszámokkal álltak fel.

A harmadik percben már gólt is feljegyezhettünk, mert Mario Mandzukic Darijo Srna jobb oldali beadása után 11 méterről a bal alsó sarokba fejelt. 0–1
A lassan reagáló Given csak beleérni tudott a labdába, hárítani már nem, pedig hozzászokhatott volna már a sáros talajhoz.

Próbáltak újítani a kapott gól után az írek, de nem tudtak azonnal helyzeteket kialakítani, beíveléseiket rendre hatástalanította a szintén jól megtermett tagokból álló horvát védelem – egészen a 19. percig, amikor Aiden McGeady bal oldali beívelését a felugró Gordon Schildenfeld csúnyán elvétette, Corluka elmélázott, a jobbhátvéd, Sean St Ledger pedig büntetésképpen az ötös jobb oldalától a rövid sarokba bólintott. 1–1
A horvátok azonnal megrázták magukat, Perisic bombájánál azonban Given törlesztett valamit előbbi hibájából, majd újra átadták magukat a felek a mezőnybeli sarabolás élvezetének.

A következő kapura lövésre a 33. percig kellett várni, de Luka Modric Givenhez célzott, majd nem sokra rá Perisic tévesztette el két méterrel a bal felsőt 16-ról.
Nem túl sok élvezetet tartogatott az első játékrész hajrája, de egy gólt azért láthattunk: Modric lőtt kapura vagy passzolt nagyon erősen a 16-os vonalára, onnan az ír védő, Stephen Ward hátrafelé, saját kapuja irányában játszott (alighanem lecsúszott a lábáról a labda, a mellette álló Ognjen Vukojevic zavarhatta meg), az ajándéklabdát pedig Nikica Jelavic hét méterről könnyedén értékesítette. 1–2
Ne feledjük, szegény Ward már a második „öngólpasszát" adta (CsaWard be, mint Beckham?), mert az első horvát találatnál Srna beadása éppen az ő hátán pattant meg.

A 49. percben elkezdtük komolyabb szinten is sajnálni az íreket: Perisic bal oldali beadását Mandzukic ismét pontosan fejelte meg 14 méterről, a labda a bal alsó saroknál a kapufára, onnan a vetődő Given fejére, majd a hálóba pattant. 1–3
A BBC egyébként Shay Given öngóljaként jegyzi a találatot, az uefa.com a horvátnak adta.

Trapattoni mester kettős cserével próbálta meg felrázni letargiába esett csapatát, bejött Jonathan Walters és Simon Cox is, miközben az ír legenda, a tornáról sérülése miatt lemaradó Kevin Kilbane megjegyezte egy távoli stúdióban, hogy a horvát kapus igen bizonytalan a beíveléseknél, azaz lehet még keresnivalója utódainak.
Keane addig is a földön próbálkozott, Schildenfeld viszont egyértelműen felrúgta őt a 16-oson belül – talán azért sem érdemeltek ezért büntetőt az írek, mert az akció közben ki kellett volna rúgniuk a labdát, a gyepen feküdt ugyanis egy horvát játékos.

Mintha mindkét együttes megérezte volna, hogy a negyedik találat mindent eldöntött, de az írek támadtak azért becsülettel, a horvátok pedig lelkesen bekkeltek. A hajrában az unalomban felüdülést jelentett egy szép Ivan Rakitic-, illetve Keith Andrews-lövés, de ezek is célt tévesztettek, utóbbi fejesét pedig védte Stipe Pletikosa.

A legvégén Andrews még szépíthetett volna, de fejese pár centméterrel elkerülte a kaput. Ez nem az a nap volt, amikor összejöttek a dolgok az íreknek...

"Egy passz, két passz, és már el is adták a labdát" – foglalta össze a mérkőzést „zöld" részről a BBC helyszínen lévő szakértője, Mark Bright, igaz, így is sok-sok szerencse kellett a horvátoknak, hogy legyűrjék az íreket. Nagy kérdés, felállnak-e a Trapattoni legényei a vereség után vagy lélekben feladják az egészet, és szintén kíváncsian várjuk, mit produkál majd a horvát nemzeti tizenegy egy sokkal erősebb csapat ellen.

C-CSOPORT, 1. FORDULÓ
SPANYOLORSZÁG–OLASZORSZÁG 1–1 (0–0), Gdansk, PGE Arena, 43 000 néző. Vezette: Kassai (magyar)
SPANYOLORSZÁG: Casillas – Arbeloa, Piqué, Sergio Ramos, Jordi Alba – Xabi Alonso, Xavi, Busquets – Iniesta, Fabregas (Fernando Torres, 74.), D. Silva (J. Navas, 64.)
OLASZORSZÁG: Buffon – De Rossi, Bonucci, Chiellini – Giaccherini, Thiago Motta (Nocerino, 90.), Pirlo, Marchisio, Maggio – Balotelli (Di Natale, 56.), Cassano (Giovinco, 65.)
Gólszerző: Fabregas (64.), ill. Di Natale (61.)

ÍRORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 1–3 (1–2), Poznan, Városi Stadion, 40 600 néző. Vezette: Kuipers (holland)
Írország: Given – St Ledger, O'Shea, Dunne, Ward – McGeady (Cox, 54.), Whelan, Andrews, Duff – Doyle (Walters, 54.), Rob. Keane (Long, 65.)
Horvátország: Pletikosa – Corluka, Schildenfeld, Strinic – Srna, Rakitic (Dujmovic, 90.), Vukojevic, Modric, Perisic (Eduardo, 89.) – Jelavic (Kranjcar, 72.), Mandzukic
Gólszerző: St Ledger (19.), ill. Mandzukic (3., 49.), Jelavic (43.)

A csoportkör második körében csütörtökön az olaszok az íreket magabiztosan felülmúló horvátokkal, míg a spanyolok Giovanni Trapattoni együttesével találkoznak.