Olimpiai bajnok kenus a Csanádiban

2014. 11. 16.

A Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör legutóbbi összejövetelén Foltán László, olimpiai bajnok kenus osztotta meg történeteit a hallgatósággal (a képen Hencsei Pállal).

A beszélgetést Vásárhelyi Tamás moderálta, aki igyekezett megragadni a sportoló versenyzői pályafutásának és az azt követő civil életének fontosabb momentumait. Az olimpiai bajnoki címhez rögös út vezetett, pedig a Foltán - Vaskuti páros sikerességéhez kétség sem férhetett, hiszen együtt nyertek három világbajnoki aranyat és ők voltak a legjobban az 1980-as moszkvai olimpián is. A visszaemlékezésből kiderült, már az olimpia előtt, kétszeres világbajnokként is nagyon meg kellett küzdeniük az olimpiai indulásért - több válogatót is megnyerve -, ráadásul, mivel nem fértek be a mexikói edzőtáborozók sorába, kénytelenek voltak télen is a Dunán gyakorolni. Végül az olimpián nagy fölénnyel nyertek, annak ellenére, hogy Vaskuti elnézett egy bójasort és a cél előtt nem sokkal már hátradőlt abbahagyva a lapátolást, de az előnyük szerencsére így is kitartott.

A beszélgetésen szó esett a "sajnálatos módon alakult" 1984-es olimpiáról, amely után talán kétszeres olimpiai bajnokként vonulhattak volna vissza, így azonban a sors közbelépése folytán más irányt vett ezek után a két sportoló pályafutása. A visszavonulás utáni években Foltán edzőként is tevékenykedett, gyerekekkel foglalkozott, valamint többszöri megkeresés után, 1986-ban a Vaskuti - Sarusi páros edzőjeként világbajnoki címig jutottak.

Foltán László egy örömteli hírről is beszámolt, mint kiderült, pár héttel korábban unoka érkezett a Foltán családba, aki Svájcban látta meg a napvilágot.

Szó esett még a testnevelő tanári pályafutásáról, a nándorfehérvári diadal megünnepléseinek szervezéséről, a sárkányhajó-versenyeken való részvételekről és a Zuglói esték című kulturális rendezvényekről is.

A baráti kör összejövetelén részt vett dr. Jakabházyné Mező Mária, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára is.