Olimpikonok és paralimpikonok állami kitüntetése a Parlamentben

Olimpikonok és paralimpikonok állami kitüntetése a Parlamentben

2012. 09. 18.
Megosztás

Orbán Viktor miniszterelnök értékelése szerint az egész nemzetnek szolgáltak példával a csúcsra vezető úton a londoni olimpián és paralimpián sikerrel szerepelt magyar sportolók

A kormányfő azon az ünnepségen mondta ezt, amelyen a XXX. nyári olimpiai és a XIV. paralimpiai játékokon érmet szerzett magyar versenyzőket tüntettek ki az Országház kupolatermében kedden. Orbán Viktor igazi nagy egyéniségeknek nevezte London hőseit, akik a legnehezebb pillanatokban is állják a sarat. Megfogalmazása szerint már ahhoz is lehetett gratulálni, hogy 157 fős volt a magyar olimpiai csapat, annak minden tagja lovagiasan viselkedett, s a küldöttség magatartásával, eredményeivel 15 millió magyarnak szerzett örömöt.

"Köszönet azért, hogy megmutatták, milyen a magyar virtus, milyen a magyar, ha hajtja az életereje, hogy Magyarországnak tehetsége van a sikerhez" - jelentette ki a miniszterelnök, aki szerint szembe kell fordulni a kishitűséggel, a cinizmussal, s az országnak saját olimpiai hősei oldalára kell állni, "az olimpikonok példáját kell követni".

"A 204 nemzet vetélkedésében elért kilencedik hely a modern Magyarország történetének legszebb lapjaira kívánkozik" - jelentette ki Orbán Viktor, aki Áder János köztársasági elnökkel és Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével együtt adta át a londoni érmeseknek és a sikereikben részes szakembereknek a kitüntetéseket.

Az olimpiai aranyérmesek közül a kajakozó Kozák Danuta, a hosszútávúszó Risztov Éva, továbbá a tornász Berki Krisztián, a kalapácsvető Pars Krisztián és a kardvívó Szilágyi Áron, valamint a kajakpáros tagjai, Dombi Rudolf és Kökény Roland egyformán a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét (polgári tagozat) vehették át, az úszó Gyurta Dániel a Magyar Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozat), míg a női kajaknégyesből Kovács Katalin a Magyar Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal (polgári tagozat) elismerésben részesült. A kvartett további három tagja, Kozák, továbbá Fazekas Krisztina és Szabó Gabriella a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét (polgári tagozat) kapta meg.

Természetesen a paralimpiai érmeseket is kitüntették: Sors Tamást (100 m pillangó aranyérem, 400 m gyorsúszás ezüstérem, 100 m gyors bronzérem), Pálos Pétert (asztalitenisz aranyérem), Dani Gyöngyit (tőr ezüstérem),Tóth Tamást (50 m gyors és 100 m gyors ezüstérem), Krajnyák Zsuzsát (párbajtőr ezüstérem és tőr bronzérem), a Dani Gyöngyi-Juhász Veronika-Krajnyák Zsuzsa ezüstérmes párbajtőrcsapatot, Szabó Nikolettet (judo bronzérem), Osváth Richárdot (tőr bronzérem), Biacsi Ilonát (1500 m síkfutás bronzérem) és Vereczkei Zsoltot (50 m hátúszás bronzérem).

A felkészítésben résztvevő szakemberek közül Kiss Lászlót, az úszók szövetségi kapitányát a Magyar Érdemrend Nagykeresztjével jutalmazták, a kajak-kenusok kapitánya, Storcz Botond a Magyar Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal, míg hárman, Gyárfás Tamás, az úszószövetség elnöke, Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára és Anatolij Petrov úszóedző a Magyar Érdemrend Középkeresztje (polgári tagozat) elismerést vehette át.

A londoni nyári olimpiáról a magyar csapat nyolc arany-, négy ezüst- és öt bronzéremmel, a paralimpiáról két arany-, hat ezüst- és hat bronzéremmel tért haza.