Olümpiában üléseztek a nemzeti olimpiai akadémiák küldöttei

Olümpiában üléseztek a nemzeti olimpiai akadémiák küldöttei

2016. 05. 23.
Megosztás

A görögországi Olümpiában, a Nemzetközi Olimpiai Akadémia székhelyén rendezték május közepén a nemzeti akadémiák elnökeinek, igazgatóinak és delegáltjainak a 13. nemzetközi ülését, melyen, mint MOA-tanácstag, Szijj Lilla is részt vett. Idén is egy aktuális téma került középpontba: “Olimpizmus, mint eszköz a fenntartható fejlődés elősegítése érdekében”, valamint, ezen belül is az olimpiai nevelés szerepe. Az Agenda 2020 egyik legfontosabb pillére a fenntarthatóság - rengetegszer hallunk róla, különböző kontextusban...

Az ülést Isidoros Kouvelos, a NOA elnöke nyitotta meg ünnepélyes keretek között, majd megkoszorúzták Pierre de Coubertin báró emlékművét. A megnyitót követően minden nap 3-4 előadásra került sor, melyeket különböző nemzetiségű professzorok jegyeztek.

„A fő témát alapul vevő előadásokból megismerhettük, hogy mit jelent ma az olimpiai béke, hogyan csökkenthető a szegénység az olimpiai neveléssel. Ezen kívül a következő témákat fedték le a fő előadások: emberközpontú olimpiai ekológia a teljes ciklus alatt és a fenntartható társadalom kapcsolata, az olimpiai neveléssel elérhető békés társadalmak, a riói olimpiai programok a társadalmi fejlődésért és békéért, az olimpiai értékrenden alapuló olimpiai neveléssel elősegíthető és elérhető egészséges életmód és jólét, valamint figyelemfelkeltés, és cselekvésre ösztönzés a klímaváltozás begyűrűző világméretű problémáira, az olimpiai játékok plattformján keresztül.

Az előadások után kiscsoprotos beszélgetésekre került sor, hogy mindenki elmondhassa saját véleményét, és minden csoport egy három fő kérdésből és válaszból álló konkluziót készítsen és prezentáljon. Mint az egyik csoport vezetője, nagyon örültem annak, hogy a csoport résztvevői saját példáikon keresztül próbáltak arra rámutatni, hogy saját adottságainkak és lehetőségeinknek megfelelően, hogyan tudnák a kívánt fenntartható fejlődést elérni az olimpizmus eszközével, és hogyan tehetjük az olimpizmust egyáltalán eszközzé. Ehhez mindenképpen kell ismerni a többi nemzet gyakorlatát, valamint saját programjainkat érdemes nemzetközi szintre emelni. Az is fontos kérdés, hogy a fenntarthatóság és fejlődés az élet mely területeit érinti. Attól függően, hogy gazdasági, társadalmi vagy ekológiai fejlődésről beszélünk, más és más akciótervet, programot kell kialakítani. Arra a konklúzióra jutottunk, hogy az olimpiai értékrenden alapuló nevelés az egyik legerősebb eszköz fenti céljaink elérése érdekében. Egyet értettünk, hogy a lángot őrizni kell az év minden napján, hogy ezt a hatalmas, mindenki számára ismert és kedvelt színpadot folyamatosan reflektorfényben tartsuk, hogy közvetíthesse értékeit, idelógiáit; valamint égisze alatt olyan tevékenységek, programok végrehajtására jogosítson fel, amellyel később társadalmi, gazdasági, és környezeti fenntartható fejlődés érhető el.

A záróünnepség után valószínűleg mindenkinek már új ötletek, kooperációs lehetőségek, nevelési programok jártak a fejében, melyekkel újult erővel térhet haza, hogy a jelenlegi negatív irányba tartó gazdasági, társadalmi, vagy környezeti tendenciákat megpróbálja szűkebb, vagy tágabb környezetében pozitív irányba fordítani. Azt gondolom, hogy az esemény nagyon színvonalas, jól szervezett volt, és elismeréssel fogadták a MOA 2015- ös munkáját” - számolt be Szijj Lilla.

(MOA)