Olykor a bronz is aranyat ér

2014. 12. 21.

Sorozatunkban a Magyar Olimpiai Bizottság november végén megjelent kiadványában, a Sport 2014-ben olvasható érdekesebb anyagokat közöljük – a sportlövészetben történt eseményeket Fábik Tibor, a Magyar Nemzet sportrovatának munkatársa foglalta össze.

Emlékezetes, hogy amikor az 1980-as moszkvai olimpián a sportlövő Varga Károly megnyerte a kisöbű sportpuskások 60 lövéses fekvő testhelyzetű számát, sokan még a magyar delegációból sem ismerték. S 2014-ben erősen ismételte magát a történelem. Az év elején az ugyancsak Moszkvában rendezett légfegyveres Eb-re Miskolczi Julianna is úgy utazott ki, mint annak idején Varga, hogy előzetesen még a csapatba sem jelölték, és senki sem tőle várta, hogy majd odadurrant a mezőnynek. Ám messze élete legjobbját nyújtva igencsak megszolgálta a bizalmat a légpuska versenyszám megnyerésével. A döntőbe a hetedik helyen jutott be, de itt a tavaly bevezetett szabályok szerint mindenki tiszta lappal indult. Miskolczi 209,5 körös teljesítménnyel zárta a finálét, s hogy ezt legyen hova tenni: a férfi versenyben győztes ukrán Carkov csupán 208,6 kört ért el. „Csak a döntőbe jutás volt a célom, s miután ez összejött, már felszabadultan lőttem” – mondta el utóbb Európa-bajnoknőnk. Egyúttal leszögezte, hogy szeptemberben a granadai vb-n, a sportág első kvótaszerző versenyén már bebiztosítaná a riói részvételét. A filmekben ilyenkor jön a happy end, ám az élet kegyetlen forgatókönyvet is ír. A vb-n női légpuskában hat kvótát osztottak, Miskolczi azonban – immár a tét miatt erősen berezelve – csak 63. lett.

De ne szaladjunk ilyen gyorsan előre az éves krónikában. Mert azon sem könnyű túllépni, hogy koronglövőink csütörtököt mondtak az Európa-bajnokságon, és tették ezt ráadásul itthon, Sarlóspusztán. A rendezés tökéletes volt, ám amikor az OTP Bank 500 ezer forintos különdíját – ami a legeredményesebb hazai versenyzőnek járt – Hegyi Norbert a traplövésben elért 14. helyéért vehette át, díjátadó és díjazott egyaránt kínosan feszenghetett.

Sokkal jobban sült el a magyar fegyver a nanjingi ifjúsági olimpián, ahol a 17 éves Péni István légpuskában a vegyes csapatok versenyében egy egyiptomi lánnyal aranyérmes lett. Szakmailag persze értékesebb az egyéniben szerzett bronza, már csak azért is, mert ebben a számban a felnőtt világranglistavezető, s aztán Granadában is megkoronázott, 18 esztendős kínai Jang Hao-zsan nyert. Azt, hogy Péni szintúgy megállja a helyét a felnőttek között, a vb tesztversenyén bizonyította, világklasszisok előtt nyerte meg, megelőzte többek között az itt hatodikként zárt Sidi Pétert.

Athén, Peking és London előtt is Sidi szerezte meg az első magyar olimpiai kvótát, aki az előző, 2010-es összfegyvernemi vb-n a kisöbű sportpuska összetett számában aranyérmes, a fekvő helyzetűben negyedik, légpuskával második lett. Mondani sem kell, hogy amikor a szakvezetés Granadában egy-két kvóta megszerzését irányozta elő, elsősorban rá gondolt. Sidinek elég lett volna a három esélyéből egyet megragadnia, ami azt jelentette volna, hogy Rio de Janeiróban mindhárom számban indulhat. Sajnos azonban ezt a vb-t elpuskázta, az olimpiai számokban a legjobb eredménye a légpuskás 14. helye lett. Fura, hogy amikor a hazai szövetség korábbi elnökével, Krzyzewsky Miklóssal hadakozott, jobban ment neki... Ahogy mondja, Granadában nem kapta el a ritmust, de nem aggódik: „Jövőre négy-öt olyan verseny lesz, amelyről még kijuthatok az olimpiára, és az idei világkupás eredményeimet alapul véve nem tartok attól, hogy lemaradnék Rióról.”

Tobai-Sike Renátának ettől már egyáltalán nem kell tartania, mert a vb-n ő egyedüli magyar versenyzőként megszerezte a kvótát, és a női sportpisztolyosok között kiharcolt bronzérmével ő lett az első tagja riói delegációnknak. Az alapversenyben a második helyen zárt, viszont a nyolcas döntőt rosszul kezdte, és félő volt, hogy nem folytathatja a legjobb öt között, márpedig kvótát csak az első öt kapott. Szerencsére a BHSE 36 éves sportpisztolyosa Sidivel ellentétben elkapta a helyes ritmust. „Tizenhat éve versenyzem a felnőttek között, és eddig mindig lecsúsztam az olimpiákról. Nagy erőt ad, hogy már nem kell izgulnom, nyugodtan készülhetek Rióra; s nem tagadom, megfordul a fejemben, hogy ha a vb-n érmes lettem, akkor akár Rióban is odakerülhetek a mezőny elejére” – mondja Tobai-Sike Renáta.

Bár több kvótánk már nem lett Granadában, még négy másik bronz „beesett”: a futócéllövő Sike József, a Sike, Boros László, Tasi Tamás csapat 40 vegyesben és 30+30 lövésben, továbbá a női légpisztolyos csapat, a Tobai-Sike, Csonka Zsófia, Nemes Adrienn trió is a dobogó harmadik fokára léphetett. Említsük még meg, hogy Sikéék az Eb-n a 30+30- as számot világcsúccsal nyerték meg; bizony sajnálhatjuk, hogy a futócéllövészetet az athéni olimpia után kihúzták az ötkarikás műsorból.

(Szerző: Fábik Tibor, fotó: Szalmás Péter)

A Sport 2014 a Líra könyvesboltjaiban kapható 7940 forintért.