Oroszország lenullázta a németeket, harmadszor is nyert

Oroszország a világbajnok

2012. 05. 20.

Az orosz válogatott sikerével ért véget a finn-svéd közös rendezésű jégkorong-világbajnokság, miután Jevgenyij Malkinék a döntőben 6–2-re legyőzték Szlovákiát.

Északi szomszédaink már a 2. percben megszerezték a vezetést, ám az oroszok nagyszerű játékkal fordítottak, és végül könnyed győzelmet aratva megszerezték a 26. világbajnoki aranyérmüket.

Az esélyek egyértelműen az oroszok mellett szóltak, a nemzetközi szövetség honlapja Dávid és Góliát párharcaként harangozta be a döntőt. Szlovákia a legutóbbi négy vb-n egyszer sem végeztek a 10. helynél előrébb (tavaly hazai pályán 10. voltak), a világranglistát vezető oroszok viszont negyedszer jutottak döntőbe a legutóbbi öt évben.
Az oroszok a szovjet érából származó sikerekkel együtt már 25 világbajnoki aranynál tartanak, a szlovákok önálló államként eddig egyszer értek fel a csúcsra (Csehszlovákia részeként hatszor végeztek az élen).

1. HARMAD

A szlovákok láthatóan nem foglalkoznak a szakemberek véleményeivel, már a 2. perc elején megszerezték a vezetést. Tomás Surovy passza után Zdeno Chára távolról bombázott a jobb felső sarokba, ezzel első gólját jegyezte az idei világbajnokságon. 0–1
Az orosz kapuban tehát Szemjon Varlamov nem a legjobban kezdett, a másik oldalon Jan Laco viszont elkapta a fonalat, a 6. percben már a 6. védését mutatta be egy közelről leadott lövést követően. Kiemelkedő kapusteljesítmény nélkül valószínűleg nem lesz esélye északi szomszédainknak, hiszen az NHL-sztárokkal felálló oroszok hatalmas lendülettel vezetik támadásaikat.
Nem kellett sokáig várni az egyenlítő gólra: villámgyors akció végén Alekszandr Szjomin kapott passzt a bal oldalon előretörő druszájától, Ovecskintől, és közelről nem hibázott. 1–1 A Washington Capitals szélsője szintén először talált a kapuba a tornán.
A 18. percben Jevgenyij Medvegyev kék vonalról eleresztett rakétáját Laco hatástalanította, és a felszerelése is egyben maradt. Vége az első játékrésznek, amelyben az oroszok domináltak, még ha a kapura lövési arány (13:10) nem is mutat olyan nagy fölényt.

2. HARMAD

Az játék újraindulását követően inkább az ütközések jellemezték a küzdelmet, helyzetig nem jutottak a felek. A 24. percben felgyorsultak az események: Libor Hudáceknek csak néhány centi hiányzott hozzá, hogy egy az egyben vezethesse a korongot Varlamovra, de elcsúszott előtte a pakk, az ellentámadásból pedig Jevgenyij Malkin lőtt kétszer is, de Laco védett.

A 27. percben már nem tudott menteni a szlovák kapus, Alekszandr Perezsogin lövése túljutott rajta, és a bevetődő Surovy, Chára kettősben sem akadt el a korong. 2–1

Az oroszok a vezetés megszerzése után sem vettek vissza a tempóból, Gyenyisz Kokarjov növelhette volna az előnyüket, de a jónál is jobb helyzetet akart, ami nem fért bele. Perezsogin a gólja után gólpasszal jelentkezhetett volna, de Malkin sokadik próbálkozását is védte Laco. Nem a liptószentmiklósi születésű 30 éves kapuson múlik, hogy a szlovákok hátrányban vannak, az már annál inkább, hogy csak egygólosban.

Azonban ő sem varázsló, és kiszolgáltatott szituációban nem tud mit tenni. Így volt ez a 34. percben is, amikor Alekszej Teresenko passzolt Szergej Sirokovhoz, akitől visszakapta a korongot, majd a jobb alsó sarokba lőtt. 3–1

Lehet, hogy eldőlt? Dacjuk még „elszórakozott” egy helyzetet – amelynél mellesleg csinált egy pimasz cselt –, nem sokkal később viszont Szjomin hidegvérrel értékesítette ziccerét, így már hárommal vezet Oroszország. 4–1

A 36. percben elkönyvelhettük a találkozó első kiállítását, Chárát küldték ki két percre. Szlovákia kihúzta az emberhátrányt kapott gól nélkül, a záró harmadban azonban kisebb csodára lenne szükségük az egyenlítéshez.

3. HARMAD

Csodának nyoma sincs, itt van viszont az ötödik orosz gól: Ovecskin passzolt a kapu mögött helyezkedő Szjominhoz, aki Pavel Dacjukot hozta játékba, a Detroit Red Wings klasszis pedig befejezte az akciót. 5–1

Laco megpróbáltatásai ezzel véget értek, Peter Hamerlík váltja a kapuban.

A 49. percben felcsillant a szlovákok előtt a remény a szépítésre, Ovecskint ugyanis kiküldték két percre. A washingtoni klasszisnak nem kellett magányában végigülnie a 120 másodpercet, Chára ugyanis – ezúttal közelről, sakk-matt akció végén – megszerezte második gólját. 5–2

Azonos létszámban már nincs sok esélye Szlovákiának, a háromgólos hátrány ledolgozása legalábbis lehetetlennek tűnik. Az 58. percben Nyikolaj Kuljomin adhatott volna gólpasszt, ám Alekszandr Szvitov elpuskázta a lehetőséget. Hamerlík azonban így sem úszta meg kapott gól nélkül, Malkin a cserepadról beugorva végigviharzott a pályán, majd mattolta a csereként beállt szlovák kapust. 6–2

Még egy szlovákot kiállítottak, de az eredmény már nem változott. Oroszország önálló államként a negyedik, a szovjet elődök aranyait beszámítva a 26. vb-elsőségét ünnepelheti.

JÉGKORONG-VB DÖNTŐ
Oroszország–Szlovákia 6–2 (1–1, 3–0, 2–1)
G: 1:06 Chára (Surovy, 0–1); 9:57 Szjomin (Ovecskin, Dacjuk, 1–1); 26:10 Perezsogin (Popov, 2–1); 33:31 Teresenko (Sirokov, Zserdev, 3–1); 35:22 Szjomin (Dacjuk, 4–1); 43:55 Dacjuk (Szjomin, Ovecskin, 5–1); 49:37 Chára (Surovy, Satan, ee., 5–2); 58:02 Malkin (Nyikulin, 6–2)

Ismét bronzérmes a cseh jégkorong-válogatott

Csehország 3-2 győzött a hazai jégen játszó finnek ellen a hokivébé kisdöntőjében, így 2011 után ismét bronzéremmel zárta a tornát.

Bronzmérkőzés:
Csehország-Finnország 3-2 (3-1, 0-0, 0-1)
gól: Prucha (13.), Novotny (18.), Krejci (20.), illetve Pyorala (17.), Jokinen (50.)

Végeredmény:
világbajnok: Oroszország (Kapusok: VARLAMOV Semyon, BARULIN Konstantin, BIRYUKOV Mikhail, Hátvédek: NIKULIN Ilya, DENISOV Denis, KALININ Dmitri, NIKITIN Nikita, BIRYUKOV Yevgeni, YEMELIN Alexei, RYASENSKI Yevgeni, MEDVEDEV Yevgeni, Csatárok: OVECHKIN Alexander, MALKIN Yevgeni, DATSYUK Pavel, SVITOV Alexander, KOKAREV Denis, POPOV Alexander, TERESHENKO Alexei, SYOMIN Alexander, PEREZHOGIN Alexander, KULYOMIN Nikolai, SHIROKOV Sergei, KETOV Yevgeni, KUZNETSOV Yevgeni, ZHERDEV Nikolai)
2.Szlovákia (Kapusok: HAMERLIK Peter, HUDACEK Julius, LACO Jan, Hátvdek: SERSEN Michal, BARANKA Ivan, STAROSTA Tomas, VYDARENY Rene, CHARA Zdeno, SEKERA Andrej, GRANAK Dominik, KUDROC Kristian, Csatárok: SATAN Miroslav, HUDACEK Libor, HOVORKA Marek, HANDZUS Michal, SUROVY Tomas, BLIZNAK Mario, BARTOVIC Milan, MIKUS Juraj, HOSSA Marcel, KOPECKY Tomas, HASCAK Marcel, TATAR Tomas, MIKLIK Michel, RADIVOJEVIC Branko)
3. Csehország (Kapusok: KOVAR Jakub, MRAZEK Petr, STEPANEK Jakub, Hátvédek: MOJZIS Tomas, NEMEC Ondrej, KRAJICEK Lukas, KREJCIK Jakub, CASLAVA Petr, BLATAK Miroslav, KUTLAK Zdenek, NAKLADAL Jakub, Csatárok: MICHALEK Milan, ERAT Martin, NOVOTNY Jiri, PLEKANEC Tomas, KASPAR Lukas, KOUKAL Petr, KREJCI David, TENKRAT Petr, FROLIK Michael, PRUCHA Petr, VONDRKA Michal, HEMSKY Ales, PETRUZALEK Jakub, NEDVED Petr), 4.Finnország