Paralimpia 2012: Sors Tamás és Dani Gyöngyi ezüst-, Osváth Richárd és Krajnyák Zsuzsanna bronzérmes

Paralimpia 2012: Sors Tamás és Dani Gyöngyi ezüst-, Osváth Richárd és Krajnyák Zsuzsanna bronzérmes

2012. 09. 04.
Megosztás

Kedden megkezdték szereplésüket a kerekesszékes vívók a londoni olimpián.

A tőrvívás selejtezőiben „A” kategóriában Osváth Richárd csoportjában három mérkőzést nyert, egyet elveszített, így a nyolc közé jutásért nem kell vívnia, a negyeddöntőben folytatja. Mató Gyula egy győzelemmel és három vereséggel kiesett.

A nőknél szintén az „A” kategóriában Krajnyák Zsuzsanna három győzelemmel és két vereséggel jutott a negyeddöntőbe. Juhász Veronika egy győzelemmel és négy vereséggel a körbeveréseknek köszönhetően szintén továbbment és a négy közé jutásért vívhat. A „B” kategóriában Dani Gyöngyi két győzelemmel és két vereséggel a nyolc között folytatja szereplését, Pálfi Judit ezzel szemben egy győzelemmel és három vereséggel kiesett.

Szekeres Pál (jobbra) a „B” kategóriában két győzelemmel és két vereséggel jutott a nyolcaddöntőbe.

Sors Tamás a 400 méteres gyorsúszásban a hetedik idővel lett döntős. Engelhardt Katalin 100 m mellen a kilencedik legjobb eredményt érte el, így egyetlen hellyel maradt le a fináléról.

A délutáni folytatásban Krajnyák szó szerint drámai csatában győzött a kínai Rong Csing ellen 15-14-re. A végig kiélezett csatát több alkalommal meg kellett szakítani, egyszer Krajnyák Zsuzsanna kiesett a székből, de szerencsére az ijedtségen kívül nem volt nagyobb baja. Az utolsó tus piros lappal dőlt el, a kínai vívó kapta, mert a mérkőzésvezető „rajt!” vezényszava előtt bemozdult, és ilyen esetben a vétlen vívó kap egy pontot.

Juhász Veronika magabiztosan nyert 15-9-re francia ellenfele ellen, és Dani Gyöngyi mérkőzésén sem kellett sokat izgulni, vívónőnk könnyedén múlta felül 15-3-ra orosz riválisát, és szintén készülhetett az elődöntőre.

A nők után előbb Osváth Richárd (A kategória), majd Szekeres Pál is nyert.
Mindketten magabiztos győzelmet arattak. Osváth Richárd hongkongi ellenfelét győzte le 15-6-ra, és készülhet az elődöntőre, Szekeres Pál lengyel riválist múlt felül 15-5-re, és a négy közé jutásért vívhat.

A negyeddöntőben Szekeres Pál nagy csatában szenvedett 15-11-es vereséget a férfi tőrözők versenyében a B kategóriában, és nem jutott be a legjobb négy közé. Vívónkat a francia Alim Latreche győzte le 15-11-re.

„Nagyon keményen készültem a paralimpiára, mindent megpróbáltam, ma ennyire tellett – mondta Szekeres Pál az elveszített mérkőzése után. – Egészen 11-11-ig együtt mentünk, akkor ellenfelem kockáztatott, és bejött neki, ez megnyugtatta, pedig rá inkább az jellemző, hogy kiélezett helyzetekben izgul a végén. Nem vagyok elkeseredve, a világ legjobb vívói jöttek el Londonba, az első helyen kiemelt sportoló a selejtezőben kiesett. Tudomásul kell venni, hogy az évek sem múlnak el nyomtalanul. Nagyon köszönöm a családomnak, hogy az elmúlt hetekben is támogatott, úgy, mint az elmúlt években. Nem vagyok elkeseredve, a jobbtól kikapni nem szégyen, és ellenfelem ma jobb volt, megérdemelten nyert. Szurkolok Osváth Ricsinek és a lányoknak, hogy minél jobb eredményeket érjenek el.”

A háromszoros paralimpiai aranyérmes, 48 éves Szekeres Pál szeptember 8-án a férfi tőrcsapatversenyben szerepel még Londonban, de a mieinknek nagyon nehéz dolguk lesz, mert a nyitányon Kína vár rájuk.

A vívóversenyen egy időben rendezték valamennyi kategória elődöntőjét.
A női tőrözők B kategóriájában Dani Gyöngyi hatalmas csatában 15-14-re nyert a kínai Zsu Csing-csing ellen.
Az A kategóriában Krajnyák Zsuzsát hongkongi ellenfél verte meg 15-4-re, Juhász Veronika kínai vívótól kapott ki 15-5-re. A két magyar vívó egymás ellen vívott a harmadik helyért. Összecsapásukban Krajnyák volt a jobb így ővé lett a bronzérem.

„A délelőtti teljesítményem után azonnal aláírtam volna a bronzérmet – értékelt Krajnyák Zsuzsanna.
– Az utolsó hetekben egy vállsérülés nehezítette a felkészülésem, de semmit sem akarok erre fogni. Az orvosi stáb rengeteget foglalkozott velem, de ennek meg is lett az eredménye. Nagyon örülök a bronznak.”

Osváth Richárd a kínai Csen Jun ellen az elején nagy hátrányba került, ellenfele 9-3-ra is elhúzott, azonban Osváth hihetetlen akaraterővel felzárkózott, 11-11-nél utolérte ellenfelét, de a hajrát az ázsiai vívó bírta jobban.

Osváth a bronzéremért vívhat. Ahhoz képest, hogy négy évvel ezelőtt Pekingben egy bronzérmet szereztek a magyar vívók, egészen fantasztikus ez a mérleg. És a vívóversenyek csak most kezdődtek…

Dani Gyöngyi a fináléban kínai vívótól kapott ki 15-10-re, és bár a korábbi három ezüstérme után szeretett volna aranyat nyerni, nem volt elkeseredve a finálé után.

„Aranyéremért jöttem, de az ezüst is szépen csillog, nem vagyok elkeseredve – mondta Dani Gyöngyi.
– Bár az eredményhirdetésen én leszek a dobogón az egyetlen vesztes, hiszen az első és a harmadik helyezett is győztes meccs után állhat fel oda, elégedett vagyok a második hellyel. Nem érzem magam vesztesnek, az összes ezüst közül ez csillog a legszebben, ebbe tettem a legtöbbet. Az elmúlt év összes fájdalma benne van ebben az ezüstben. A férjemet elveszítettem tavaly májusban, és úgy érzem most nagyon velem volt, minden asszómban nagyon éreztem az ő lelkét. Holnap jön a párbajtőr, pénteken a csapatverseny, további éremreményekkel.”

Osváth Richárd a harmadik helyért francia ellenfelet győzött le 15-7-re, Krajnyák Zsuzsanna pedig egy másik magyar vívónál, Juhász Veronikánál bizonyult jobbnak 15-4-re.

„Tavaly nyáron még nem álmodtam a londoni paralimpiai éremről, akkor az volt a célom, hogy legyen meg a kvótám – mondta Osváth Richárd.
– Amikor ezt megszereztem, attól kezdve minden reggel imádkoztam azért, hogy életem első paralimpiáján teljesüljön az álmom, és sikerüljön érmet szereznem. Hiába próbáltam úgy készülni, mint egy átlagos versenyre, ennek ellenére nagyon izgultam. Úgy látszik az imámat meghallgatta az Isten, nagyon-nagyon boldog vagyok.”

Az ExCel csarnokban nem ért végett a nap magyar érem halmozása.

Az uszodában Sors Tamás 4:17.95 perces eredménnyel a második helyen végzett a 400 méteres gyorsúszás döntőjében, ezzel a 100 m pillangón aratott győzelme után megszerezte második érmét Londonban. Világklasszis úszónk a hetedik legjobb idővel került be a döntőbe, és a délelőtti előfutam után azt mondta, a fináléban nem szeretne az utolsó helyen végezni. Nem végzett ott…

(Forrás: Bernau Péter)