Paralimpia 2012 : Színpompás megnyitóval, fellobbant a láng Londonban

Paralimpia 2012 : Színpompás megnyitóval, fellobbant a láng Londonban

2012. 08. 30.
Megosztás

Egy csodálatos megnyitóval szerdán elkezdődött Londonban a XIV. nyári paralimpia!

Bár a nap jelentős részében hideg, szeles volt az idő, és az eső is esett, estére elállt a szél, száraz volt az idő, ideális körülmények várták a megnyitón az Olimpiai Stadionba kilátogatott 80 ezer nézőt.

A stadion fél órával a kezdés előtt teljesen megtelt, a felvezető zenés program egy órával a megnyitót megelőzően kezdődött, és megalapozta a kiváló hangulatot.

A több mint háromórás, éjszakába nyúló ceremónia - amelynek fő motívuma egy Miranda nevű mozgássérült kislány felcseperedése volt - az izomsorvadásban szenvedő Stephen Hawking brit elméleti fizikusnak, a világ egyik leghíresebb tudósának a színre lépésével, illetve egy jelképes "ősrobbanással" indult.

Nem sokkal később megjelent az Olimpiai Stadionban II. Erzsébet királynő és Sir Philip Craven, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság (IPC) vezetője, s az idén gyémántjubileumát - trónra lépésének 60. évfordulóját - ünneplő uralkodó jelenlétében felvonták a brit lobogót.

Ezt követte a seregszemlén részt vevő - és rekordot jelentő - 166 nemzet küldöttségének bevonulása.
Elsőként Afganisztán képviselői jöttek be a stadionba, a negyedikként érkező andorraiak zászlóvivője Jordi Casellas, a helyi paralimpiai bizottság elnöke volt, míg az észteknél Are Aller, sajtófőnök hozta be a zászlót.

A 33 fős magyar csapat 65.-ként érkeztek meg a küzdőtérre, a zászlót a Biacsi-testvérek, Bernadett és Ilona hozták be. Mivel ketten együtt nem tudták egyszerre megfogni a zászlórudat, Bernadettnél volt a zászló, Ilona pedig a sor elején, mellette haladva kísérte őt.

Ami a magyar díszvendégeket illeti, Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hétfőtől szerdáig, míg Áder János köztársasági elnök jövő csütörtöktől szombatig látogat majd el a londoni paralimpiára.
Az utolsóként érkező házigazda briteket óriási hangorkán és konfettieső fogadta, de bőven jutott a tapsból a mögöttük vonuló, a megnyitó során első rangú munkát végzett segítőknek is, akik szintén felsorakoztak a csapatok között.

A nyitóünnepség Hazatérés című fejezete arra utalt, hogy 1948-ban Angliából, pontosabban Stoke Mandeville-ből indult el a paralimpiai mozgalom, amikor az akkori olimpia alatt a fővárostól 50 km-re található település kórházában kerekesszékes versenyeket szerveztek a világháborús hadirokkantaknak. A paralimpia kabalafiguráját ezért hívják Mandeville-nek.

„Üdvözöljük a Londonba visszatért paralimpiát – mondta köszöntőjében Sebastian Coe, a londoni olimpia és paralimpia szervezőbizottságának elnöke.
– A sportolóknak azt üzenem, legyenek büszkék arra, hogy itt lehetnek. A tévénézők százmillióinak szerte a világban annyi az üzenetem, hogy fantasztikus versenyek, újabb felejthetetlen élmények várnak rájuk.”

„Sok szeretettel üdvözlök mindenkit minden idők legnagyobb paralimpiáján – mondta Sir Philip Craven, a Nemzetközi Paralmpiai Bizottság (IPC) elnöke. – 1948-ban Ludwig Guttmann professzor felismerte, hogy a sport milyen fontos a mozgássérültek rehabilitációjában. Az ő munkásságának köszönhetjük, hogy elindult a paralimpiai mozgalom. A kormány, a sportvezetés, önkéntesek ezreinek köszönhetően sikerült megszervezni a játékokat, és nagyon sok szeretettel köszöntöm azokat a sportolókat, akik nagyon kemény selejtezők után megszerezték a kvótát, és itt lehetnek Londonban. A jegyek eladása terén, és a közvetítések nézettségét tekintve is új rekord születik a londoni paralimpián. A televízióban másfél milliárdan követhetik nyomon az eseményeket. Megkérem II. Erzsébet királynőt, hogy nyissa meg a játékokat!”

A jeltolmács által is közvetített - beszédeket követően II. Erzsébet hivatalosan is megnyitotta az eseményt.

„A 2012-es londoni paralimpiai játékokat ezennel megnyitom” – mondta a királynő, és ezzel helyi idő szerint 23:14-kor hivatalosan is elkezdődtek a XIV. nyári játékok.

Az IPC zászlaját a brit férfi kerekesszékes kosárlabda-válogatott tagjai vonták fel.

A paralimpiai himnuszt a sportolói eskü követte.

Ezután Miranda utazásának záró állomása következett, a levegőben szárnyaló lányt a gravitáció visszahúzta a földre, pontosabban egy vitorlás hajóba, amely a háborgó tengeren a hullámokat legyőzve ért partot, Miranda pedig gyógyultan kiszállt a kerekesszékből. A világot jelentő egyetlen nagy almából sok kisebb darab vált ki, szimbolizálva a világ sokszínűségét. Utazása úgy ér véget, hogy megtanulta, mindig vállalja önmagát.

A műsor hátralévő fejezeteiben felbukkant még Sir Ian McKellen, A Gyűrűk Ura-filmtrilógiából is ismert színész, valamint az elektronikus popzenét játszó Orbital duó is.

A három és fél órás show végén, 23:55-kor a levegőből megérkezett a fáklya az Olimpiai Stadionba, melyet John Townsend hozott be, akinek mindkét lába hiányzik, tőle Margareth Maughan, az első brit paralimpiai aranyérmes vette át a fáklyát, és gyújtotta meg a lángot.
Margareht Maughan 1928-ban született, és ő nyerte a legendás 1948-as íjászversenyt a Stoke Mandeville Kórház udvarán, melyen tizenketten vettek részt, és ez a viadal tekinthető a paralimpia ősének.

A 20 helyszínen és 20 sportágban zajló seregszemlén 503 éremosztásra kerül sor, a szervezők összesen 2,5 millió jegyet adtak el. A nyitóünnepségen megjelent mind a 3250 önkéntes, akik a világ minden részéről érkeztek, és koruk 10-től 80 évig terjed. Az önkéntesek - akik közül 68-an fogyatékkal élnek - a statisztikák szerint fejenként átlagosan 85 órát áldoztak fel idejükből azért, hogy ott legyenek a ceremónia próbáin.
A 4200, fogyatékkal élő sportoló által lakott olimpiai falut a szervezők mindössze öt nap alatt alakították át paralimpiai faluvá.

(Forrás: Bernau Péter, MTI)