Dél-Afrikában nyerte idei első versenyét az olimpiai bajnok Pars Krisztián

Pars Krisztián nemcsak győzni akar a pekingi világbajnokságon

2014. 11. 16.
Megosztás

Három, egymással összefüggő cél megvalósítására készül a jövő évi atlétikai világbajnokságon a londoni győztes és kétszeres Európa-bajnoki aranyérmes kalapácsvető Pars Krisztián.

„Eddig csak a mestereim által megszervezett edzőtáborok jelentettek kihívást a számomra, most viszont Afrikában a saját mércém szerint tesztelhettem magamat. Abból, hogy mennyire is vagyok kitartó, hogyan bírom a szokásosnál szűkösebb étkezést, és miként tudok alkalmazkodni az ismeretlen humán és természeti közeghez – így foglalta össze a számára 12 napig tartó kiruccanás történéseit - a napokban tért haza a kereskedelmi tévécsatorna által szervezett dél-afrikai szafariról - a 32 esztendős szombathelyi kalapácsvető, akinek a nehéz, de végig sikeres 2014-es versenyévad után kikapcsolódást is jelentett a kalandtúra.

Krisztián 82.69 méteres kimagasló teljesítménnyel nyert a zürichi Európa-bajnokságon, ezt követően harmadik alkalommal sikerült elvinnie a fődíjat a nemzetközi szövetség versenysorozatának első helyezettjeként, ráadásul a Világkupában az Európa-válogatott tagjaként is a legjobbnak bizonyult.

„Tulajdonképpen minden úgy alakult, ahogy elterveztem. Ebben az is közrejátszott, hogy dr. Balogh Péter főorvos úr a tavalyi műtétjével végre rendbe hozta az évek óta rakoncátlankodó bal vállamat, ami egyre nehezebben viselte a fél tonnás erősségű rántásokat. Fontos cél volt a számomra - mondhatni presztízskérdés - a kontinens bajnokságon a lengyel Pawel Fajdek legyőzése, aki tavaly Moszkvában elvitte előlem a világbajnoki aranyérmet. A visszavágást kipipálhattam, de a küldetés igazából csak akkor teljesülhet, ha jövőre, a pekingi világbajnokságon is el tudom „kalapálni”.”

Pars számára Peking, közelebbről a Madárfészeknek elnevezett olimpiai stadion a 2008-ban ott történtek miatt örök szomorúságot és bosszúságot idéző versenyállomás. Hiába értesült arról az egész sportvilág, hogy Tyihon és Gyevjatovszkij, az előtte végzett, de csaláson ért fehérorosz vetélytársai doppingvétséget követtek el, érmeiket ennek ellenére sem kellett visszaszolgáltatniuk. A kibúvót a pekingi doppinglabor komoly műhibája szolgáltatta, a kiskaput pedig az éppen ebbe belekapaszkodó fehérorosz lobbi találta meg, amelyet dörzsölt jogászok acéloztak meg.

„Világbajnok akarok lenni Pekingben, ott, ahol már 2008-ban is érem járt volna nekem. Van még néhány hét pihenőm, aztán megkezdem felkészíteni magamat az alapozásra. Januártól áprilisig négy nagyon kemény hónap következik, aminek a végén már számolni fogom a napokat az első versenyemig.”

Edzőtársa és védence a vele együtt a szombathelyi műhelyben készülődő 17 esztendős Halász Bence, aki a nankingi ifjúsági olimpia előtt toronymagas esélyesnek számított, de végül a legjobbjától elmaradva második lett.

„Velem is előfordult ilyesmi, de már felnőtt versenyzőként. Bence nagy lehetőséget szalajtott el, remélem, hogy ezzel meg is fizette a tanulópénzét.”

A londoni olimpiai bajnok véleményét rövidre fogva kommentálta a WADA jövő január elsején életbe lépő új kódexének azt a sarkalatos pontját, amely szerint már az első szándékosan és kiterveltem elkövetett doppingvétségnek négy éves eltiltás lehet a következménye.

„Akik csalnak, azokat előbb vagy utóbb úgyis rajtakapják. Az a jó, ha minél előbb” – hangsúlyozta Pars.

(Telekom Sporthír Szolgálat/Szalay Péter, fotó: MOB/Kovács Anikó)