Remek kezdésre rossz folytatás, elúszott az Eb-szereplés

2012. 07. 15.

A magyar női kosárlabda-válogatott szombat délután idegenben elveszítette az Ukrajna elleni ki-ki Eb-selejtező mérkőzést (73–66), így nem jutott ki a jövő évi franciaországi Európa-bajnokságra.

A mieink az első félidőben szinte végig vezettek, a harmadik negyedben azonban kicsúszott kezükből az irányítás, és nem volt visszaút.

Olekszandra Kuraszova két sikeres büntetőjével indult a juzsniji mérkőzés, azonban Horti Dóra – ugyancsak a vonalról – gyorsan egyenlített, és innentől fogva jó ideig a magyar tervek szerint alakultak az események. Eleinte rendre minimális volt a Svitek-csapat előnye, Honti Kata gyors egymásutánban beágyúzott duplája és triplája után azonban megugrottunk (8–15).

Az ukránok egyelőre nem találták a magyar védekezés ellenszerét, és miután az első negyed utolsó említésre méltó eseménye Vajda Anna sikeres triplája volt, a magyarok sokat ígérő előnnyel vonulhattak rövid pihenőre (14–22).

A második negyedben a magyar előny fokozatosan fogyott, és egy 7–0-s roham végén, Irina Cekova dupláját követően az ukránok egyenlítettek (27–27). Két sikeres védőlepattanóra Honti, majd Quigley Allie is duplát épített, így a hazaiaknak nem sikerült fordítaniuk.

Sőt, miután újra egyenlítettek (32–32), a rendkívül eltökélten játszó Honti két duplával újra „lélektani csapást" mért rájuk. Horti Dóra jóvoltából a magyar csapaté volt a játékrész utolsó találata (35–38).

A szünetben a mezőnybeli dobáspontosság a magyaroknak kedvezett (41.2, illetve 36 százalék), a labdára is a mieink vigyáztak jobban (három labdavesztés itt, 11 ott), ám a lepattanókat az ukránok szedték jobban (24:16). A magyar csapatban Honti (11), az ukránoknál a rettegett Alina Jagupova (10) állt a legtöbb ponttal.

A statisztikáknál maradva: nagy különbség mutatkozott abban, hogy a játékvezetők hányszor „engedték" a csapatokat a büntetővonalra – nos, az ukránok jelentős fölényüket (15/22, illetve 7/10) egyelőre csak a hátrány faragására tudták használni.

Hét ukrán ponttal indult a harmadik negyed, így hosszú idő után fordult a kocka, csakhogy ezt 6–0-s magyar roham követte, majd egy remek tripla Zsovár Orsolya jóvoltából (44–47). Ekkor vezettünk utoljára.

Sajnos ezt követően sorban célt tévesztettek a magyar dobások, miközben a Tatjana Pancsenko, Kuraszova, Jagupova trió egyre jobban belelendült, utóbbi 19 pontnál tartott a számunkra nem sok jót hozó harmadik negyed végén (57–51).

A negyedik játékrész kezdetén, Simon Zsófia duplája után újra felcsillant a felzárkózás reménye (59–54), csakhogy három és fél percnyi magyar pontcsend következett, így az sem segített a csapaton, hogy támadásban az ukránok is hullámvölgybe kerültek. A lepattanók gyűjtését továbbra is hazai dominancia jellemezte (43:24), Kuraszova már ekkor félelmetes dupla duplánál (14 pont, 19 lepattanó) járt.

Bő öt perccel a vége előtt megtört az átok, a sok rossz dobás után Horti és Honti jóvoltából zsinórban öt magyar pont született (62–59), 1:56-tal a vége előtt azonban Zsanna Zaricska triplája beakadt, és ezzel – mint utóbb kiderült – tulajdonképpen eldőlt a mérkőzés. Svitek mester egy időkéréssel még kísérletezett, ám Quigley célt tévesztő triplája után végképp elveszni látszott a remény.

Jagupova vezérletével a házigazdák hatékonyan dobták az utolsó perc büntetőit, így a hazai vereség után újra kikaptunk a mezőnypontosságot is megfordító (40.4, ill. 36.5 százalék) ukránoktól: a végeredmény 73–66.

A csoportból Fehéroroszország és Ukrajna vívta ki az Eb-szereplés lehetőségét. Magyarország legutóbb 2009-ben, Lettországban volt Eb-résztvevő – a várakozás folytatódik 2015-ig, amikor hazánk Romániával közösen házigazdája lesz a kontinenstornának.

NŐI KOSÁRLABDA EB-SELEJTEZŐ, A-CSOPORT
UKRAJNA–MAGYARORSZÁG 73–66 (14–22, 21–16, 22–13, 16–15), Juzsnij, 500 néző
UKRAJNA: Kocsubej, Jagupova 23/6, Kuraszova-Gorbunova 16, Mircseva 2, Zserzserunova 2. Csere: Aljoskina 5, Pancsenko 7, Zaricska 12/9, Cekova 6, Pokojova.
MAGYARORSZÁG: Honti 21/3, Simon 4, Quigley 11, Nagy-Bujdosó 7, Horti 11. Csere: Zsovár 5/3, Vajda 7/6, Czank, Laklóth, Raksányi
Kipontozódott: Simon (39. p.), Zsovár (40. p.), Horti (40. p.)

AZ A-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE:
1. Fehéroroszország 8 6 2 505–435 70 14 2. Ukrajna 8 5 3 538–483 55 13 3. Magyarország 8 5 3 538–471 67 13 4. Izrael 8 4 4 494–500 -6 12 5. Portugália 8 0 8 379–565 -186 8
Pontazonosság esetén az egymás elleni mérleg rangsorolt.

A további csoportokból Montenegro, Szerbia, Szlovákia, Litvánia, Svédország, Spanyolország, Olaszország, Lettország juott ki az EB-re.