Legyőzte Ausztriát a férfi kosárválogatott

Sofron-tripla, szétlövés, 4-5 Ausztria ellen

2014. 04. 13.

A magyar férfi jégkorong-válogatott a Papp László Sportarénában az EIHC Hokigála keretében megrendezett felkészülési mérkőzésen 4–4-es rendes játékidő és hosszabbítás után szétlövéssel 5–4-es vereséget szenvedett Ausztriától.

Az Ausztria ellen a győzelmet 1977 óta hiába hajszoló magyar jégkorong-válogatott nem kezdte jól a „sógorok” elleni felkészülési mérkőzést, az 5. percben Thomas Koch gyötörte be a korongot egy tömörülés után. Az osztrák fór a 11. percig tartott, ekkor emberelőnyből Sofron István (a képen) használta ki Andreas Wiedergut kiállítását. A magyar válogatott később Puschnik és Fischer kiállítását sem tudta gólra váltani, hogy aztán – potyogtak rendesen a két percek – az osztrákok gyakorolják az emberfórokat. Sikertelenül…

A második harmad szintén két gólt hozott, csak ezúttal fordított sorrendben: Martin Schumnig bottal akasztásért szállt ki, Tokaji Viktor pont visszajött a padról, Sofron a rövidbe lőtt. A 2–1-es magyar vezetés a 35. percig tartott, Manuel Ganahl egalizált, a csapatok 2–2-ről fordultak a harmadik harmadra.

Egy kettős magyar emberelőny a harmadik harmad elején remek esélyt kínált a harmadik hazai találatra, és ha magyar emberelőny, akkor Sofron-gól: a válogatott 20-asa ismét „csöngetett”, megszerezve harmadik gólját is! A bravúros csatárteljesítménytől nem ájultak el az osztrákok, Martin Schumnig emberfórból 3–3-ra változtatta az állást tíz perccel a vége előtt. Egészen 16 másodpercig, az osztrák gólra ugyanis „derült égből” Varga Arnold válaszolt egy okos átlövéssel, a kék vonalról talált be.

Innen már „csak” ki kellett volna húzni, ám ez nem sikerült, Tokaji Viktort kiszórták a játékvezetők, Brian Lebler élt a lehetőséggel – 4–4, a meccs ötödik emberelőnyös gólja! Az utolsó nagyobb sansz az osztrákok előtt adódott, ám nem esett újabb gól, a Sportaréna közönsége készülhetett a ráadásra.

A hosszabbítás dupla osztrák ziccerrel kezdődött, de a hálónk nem rezdült (más kérdés, hogy a hatalmasat védő Sevela lehet, hogy a gólvonal mögül halászta ki a korongot), másfél perccel a vége előtt pedig Mihály Árpád lőtt tiszta helyzetből, René Swette hárított. Jött a szétlövés: az első két pár nem hozott gólt, a harmadik viszont igen: Hundertpfund vette be a magyar kaput, eldöntve a mérkőzést – így osztrák gól után repülhettek a plüssök a „Dobj egy macit!” akció keretében.

MAGYARORSZÁG–AUSZTRIA 4–5 (1–1, 1–1, 2–2, 0–0, 0–1) – szétlövéssel, Papp László Budapest Sportaréna, 5046 néző. Vezette: Gebei, Dremelj (szlovén), Németh M., Vas Mátyás
MAGYARORSZÁG: Sevela – Szirányi B., Gröschl – SOFRON 3, BARTALIS (1), Nagy K. – Tokaji, Gőz – HÁRI (2), Vas J. (1), Kovács Cs. – Mihály Á., Hüffner – Azari, Sebők, Kóger (1) – VARGA A. 1, Orbán – Benk, Nemes, Magosi
AUSZTRIA: Starkbaum (Swette) – SCHUMNIG 1 (2), Altmann – KOCH 1 (1), FISCHER, LEBLER 1 (2) – P. Petrik, Mitterdorfer – M. Geier, HUNDERTPFUND 1 (2), S. Geier – Bacher (1), Schlacher – Oberkofler, M. Iberer, B. Petrik – Wiedergut, Isopp – Schiechl, N. Petrik, Puschnik – Ganahl 1, Rauchenwald
Kiállítás: 14, ill. 12 perc
MESTERMÉRLEG
Rich Chernomaz:
– Sevela talán kicsit ideges volt, de kicsit mélyen helyezkedett a védelmünk is. Az emberhátrányos gólok elkerülésének legjobb módja, ha egyáltalán nem kerülünk emberhátrányba, most viszont buta kiállításokat gyűjtögettünk. Az emberelőnyeink jól működtek, Sofinak kiváló meccse volt, ami jót tesz majd az önbizalmának, ám akadnak területek, ahol sokkal szorosabban kell dolgoznunk. Szlovénia ellen Hetényi kezd a kapuban, Németh Attila és Pozsgai is játszik majd.
Manny Viveiros:
– Kiváló edzőmérkőzés volt. Nincs nagy különbség a csapatok között, sőt, semmivel sem vagyunk jobbak a magyaroknál. Sok fiatallal utazunk majd a világbajnokságra, de minden meccsen a győzelem lesz a célunk.

Női vb: bronzérmesek lettek a lányok!

A kazahok ellen is győzött a női válogatott a lettországi világbajnokságon. Hosszabbításban sikerült nyerni 2-1-re, és mivel a házigazda lettek rendes játékidőben legyőzték Hollandiát, megvan a bronzérem.

A második harmadban szerezte meg a vezetést a magyar alakulat, Ungár Rebeka révén. Az előnyt a 45. percig tartottuk, akkor egyenlítettek a kazahok, akiknek az volt a tét a meccsen, hogy biztosítsák helyüket ebben a divízióban.

Mivel a rendes játékidő nem hozott több gólt, hosszabbítás következett. Kicsivel több, mint egy perc telt el, amikor ismét Ungár volt eredményes, aki ezzel eldöntötte a meccset.
A lányoknak a meccsel véget ért a világbajnokság, és mivel a házigazda lettek rendes játékidőben legyőzték Hollandiát, megvan a bronzérem.

Medgyes Dorottya (hátvéd, Magyarország):
Éreztem a fáradtságot a lábakban, de ezen szerencsére felülkerekedett a csapat, gyönyörű emberelőnyös játékkal meg is szereztük a vezetést. Aztán sajnos kiegyenlítettek a kazahok, de hosszabbításban sikerült nyernünk. Nagyon boldogok vagyunk, és izgulunk a lett meccs miatt. (A meccset a lettek nyerték, már nem kell izgulni.)

A csoport végeredménye: 1.Lettország 15, 2.Kína 9, 3.Magyarország 8, 4.Hollandia 8, 5.Koreai NDK 3, 6.Kazahsztán 2

Lettország eljutott a 2015 IIHF világbajnokság Division I Group A csoportjába, Kazahsztán kiesett a Division II Group A csoportba.

(Forrás: NSO, icehockey.hu)