Spanyolország a mennybe ment, Nagy László a vb álomcsapatában

2013. 01. 28.

Felfoghatatlan fölénnyel a házigazda spanyol válogatott nyerte a férfi kézilabda-világbajnokság barcelonai döntőjét Dánia ellen, így másodszor szerezte meg az aranyérmet

Hatalmas rohanással kezdődött a mérkőzés, elsősorban a spanyolok diktáltak nagy iramot, de Landin tartotta a dánokat, 3-0-ás spanyol vezetés és négy perc után viszont időt kért Ulrik Wilbek. Ez bevált, Söndergaard egyből gólt szerzett, majd Lauge Schmidt is, fokozatosan megtalálták a dánok az utat Sterbik kapujához, de a vezetést nem sikerült átvenni köszönhetően például a gólerős Garcia Robledonak (5-3). Mikkel Hansent levették a pályáról a hazaiak, a PSG sztárja csak 6-4-es állásnál talált először a kapuba, de Canellas-gólokkal és lendületesebb játékkal maradt a spanyol előny (7-5). Rivera beállt, majd gólt lőtt, sőt, ziccere volt ahhoz is, hogy Spanyolország néggyel vezessen, ám kihagyta, a túloldalon pedig Eggert bedobta menetrendszerű hetesét, majd a szélről is villant, és ismét szorossá vált a döntő (8-7). A Landin helyére beállt Green több labdát fogott elődjénél, de a dánok ettől sem nyugodtak meg: támadásban még csak-csak boldogultak, de védekezésben nem bírták megállítani a gyors spanyolokat (11-8). Entrerrios góljával a 23. percben vezettek először néggyel a spanyolok, majd Maqueda is rátett erre egy lapáttal, Wilbek pedig kikérte második idejét, mert hatalmas bajban volt csapata. Ám a dán gödör nem lett kisebb, a remek ütemben játszó Canellas vezérletével vezettek már héttel is 2005 világbajnokai, a szünetre így tekintélyes előnnyel vonulhattak.

Az első félidei hengerelést követően azt lehetett várni, hogy visszavesz a spanyol válogatott. Nos, ez megtörtént, de a dánok még mindig annyira alulmúlták magukat, hogy Maquedáék így is játszi könnyedséggel növelték tovább fórjukat. Átlépték a tízes álomhatárt is, majd gálát csináltak a döntőből: egyszerűen minden bejött a Rivera-csapatnak a zsinórban dobott nyolc góllal. A 38. percben még kikérte utolsó idejét Wilbek, de ekkor már 24-11-re (!) vezetett az ellenfél, Dánia szemét kivédte Sterbik, az északiak tizenöt perc alatt mindössze három gólt dobtak. A végére valóban kiengedtek a spanyolok, a dánok valamivel több gólt tudtak dobni, de még Sierra kapus és a spanyol B-csapat is tartotta a félelmetes fölényt a fiesztában.
Ezt megelőzően tízgólos volt a legnagyobb arányú győzelem vb-döntőben (1958, Svédország-Csehszlovákia 22-12). Spanyolország most kegyelmi állapotban játszva ezt a rekordot is megdöntötte, és megérdemelten lett másodszor is világbajnok a legrosszabb napját kifogó Dánia előtt.

Férfi kézilabda világbajnokság, döntő:
SPANYOLORSZÁG-DÁNIA 35-19 (18-10),Barcelona, játékvezetők: Krstic, Ljubic (szlovénok)
SPANYOLORSZÁG: Sierra, Sterbik (kapusok), Aguinagalde 5, Arino, Canellas 7 (1), Entrerrios 4, Garcia Robledo 2, Guardiola 2, Maqueda 4, Montoro 1, Morros 1, Rivera 6, Rocas, Ruesga, Sarmiento 1, Tomas 1
DÁNIA: Green, Landin (kapusok), Eggert 3 (2), Hansen 1, Lauge Schmidt, Lindberg 1, Markussen 1, Mortensen, Möllgaard 2, Nielsen, Nöddesbo 1, Söndergaard 6, Spellerberg, Svan Hansen, H. Toft Hansen, R. Toft Hansen 1
Kiállítások: 2, ill. 4 perc Hétméteresek: 1/1 ill. 2/2

Végeredmény, Világbajnok: Spanyolország (ENTRERRIOS Alberto, ROCAS Albert, MAQUEDA Jorge, TOMAS Victor, SARMIENTO Daniel, SIERRA Jose Manuel, AGUINAGALDE Julen, STERBIK Arpad, CA?ELLAS Joan, MONTORO Angel, MORROS Viran, RUESGA Carlos, GARCIA Antonio Jesus, RIVERA Valero, ARI?O Aitor, GUARDIOLA Gedeon) , 2.Dánia (LANDIN Niklas, MORTENSEN Casper, EGGERT Anders, MARKUSSEN Nikolaj, LAUGE Rasmus, SPELLERBERG Bo, NÖDDESBO Jesper, GREEN Jannick, SVAN Lasse, LINDBERG Hans, TOFT René, MÖLLGAARD Henrik, SÖNDERGAARD Kasper, TOFT Henrik, HANSEN Mikkel, NIELSEN Kasper, LARSEN Mads Mensah), 3.Horvátország (MARIC Marino, DUVNJAK Domagoj, STEPANCIC Luka, KOPLJAR Marko, VORI Igor, GOJUN Jakov, HORVAT Zlatko, VUKOVIC Drago, IVIC Filip, ŠPREM Lovro, BICANIC Damir, MANDALINIC Stipe, ALILOVIC Mirko, CUPIC Ivan, MUSA Željko, NINCEVIC Ivan, LACKOVIC Blaženko, ŠTRLEK Manuel)

Nagy László a világbajnokság All-Star csapatában

Nagy László is helyet kapott a spanyolországi férfi kézilabda-világbajnokság álomcsapatában.
A magyar válogatott és a Veszprém átlövője mellett két-két spanyol és dán, illetve egy-egy orosz és horvát játékos szerepel a nemzetközi szövetség által a finálé előtt kihirdetett együttesben. A torna legjobbjának a dán Mikkel Hansent választották.
Mocsai Lajos szövetségi kapitány gárdája a negyeddöntőben a dánokkal szemben esett ki a vb-n, amelyet a nyolcadik helyen zárt.