Spanyol fieszta az írek ellen, győzelmi kényszerbe kerültek az olaszok

Spanyolország ismét döntős

2012. 06. 28.

A spanyolok szövetségi kapitánya Vicente del Bosque mindenkit meglepve Alvaro Negredót küldte hadba a portugálok elleni elődöntő találkozón.

A luzitánoknál semmi meglepővel nem készült Paulo Bento, legalábbis, ami az összeállítást illeti.
A mérkőzés eleinte a megszokott spanyol mederben folyt, de a Cristiano Ronaldo fémjelezte portugál ellentámadásokon érezni lehetett a veszély ízét. Ami egy idő után már nem is ellentámadás volt, hanem inkább letámadás. Egyértelműen látható volt, nem ízlett a Xaviéknak a Bento féle mágia. Utoljára hasonlót a Jose Mourinho féle Real Madrid mutatott be a Barcelona ellen, nem kétséges, hogy Bento váltott néhány szót a blancók edzőjével. Ki ne tenné?

Különösebb nagy helyzet nélkül csordogált a mérkőzés, de a lüktetése, a feszültsége megvolt az ibériai találkozónak a donecki arénában. Ezzel a tempóval le is tudták az első félidőt a felek, amiről kijelenthető volt, hogy taktikai szempontból a portugálok meglepték a Vörös Fúriát. Az volt az érzése az embernek, hogy egy villanás fogja eldöntheti a döntőbe jutás sorsát.
A portugálok nem adták fel a letámadás fegyverét,de azt, hogy meddig bírják fizikailag, az nagy kérdés volt. Közben a második félidő 8. percében Vicente del Bosque rájött, a Negredo trükk nem vált be, és visszatért a már „bevált” Fabregas rögeszméhez.

A második félidő még unalmasabbra sikeredett, mint az első, viszont a taktikai harc és a sárgalapok gyűjtögetése nagyban zajlott a pályán, amiben egy hajszállal a portugálok álltak jobban. Erősen érett a hosszabbítás, ami megállíthatatlanul be is következett.

A nyolc sárga lappal vette kezdetét a ráadás, így komolyan vigyázniuk kellett a feleknek, hogy ne kerüljenek emberhátrányba, ami akár végzetes hiba is lehetett volna a találkozó kimenetelére nézve. Viszont továbbra sem lehetett felfedezni a kockázatnak egy szemernyi jelét sem, a védelmek extra teljesítményt nyújtottak mindkét oldalon. A mérkőzés legnagyobb helyzetére a 103.(!) percig kellett várni. Iniesta puskázta el, amit Jordi Alba készített elő neki. Az esetnél azonban Rui Patrício érdemeit sem szabad elfelejteni, hiszen bravúrosat védett a fiatal kapus.
Hihetetlen ezt leírni, de a mérkőzés képe a hosszabbítás utolsó percéig semmit sem változott, így azon tűnődhettek az utolsó pillanatokban a szövetségi kapitányok, kik azok, akikre rá lehet bízni a végkifejletet. Bizony jöhettek a tizenegyesek.

A párbajt azonban spanyolok bírták jobban, hiszen míg a portugáloknál Moutinho és Bruno Alves is hibázott, addig a spanyoloknál egyedül Xabi Alonso rontott. Így hiába küzdött hatalmasat, és lepte meg a Vörös Fúriát Paulo Bento csapata, végül Fabregasék jutottak elsőként az Európa-bajnokság döntőjébe.

Európa-bajnokság, elődöntő
Portugália – Spanyolország 0-0 tizenegyesekkel 2-4, Doneck, Donbassz Aréna 50 000 néző, Játékvezető: Cüneyt Cakir (asszisztensek: Bahattin Duran, Tarik Ongun - törökök)
Portugália: Rui Patrício – Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao – Moutinho, Raul Meireles (Varela 112.), Veloso (Custódio 106.) – Nani, Almeida (Oliveira 80.), C.Ronaldo
Spanyolország: Casillas – Arbeloa, S.Ramos, Piqué, J.Alba – Silva (J.Navas 60.), Busquets, Alonso, Xavi, Iniesta – Negredo (Fabregas 53.)