Sport és tudat kerekasztal-beszélgetés olimpiai bajnokokkal, sportvezetőkkel

Sport és tudat kerekasztal-beszélgetés olimpiai bajnokokkal, sportvezetőkkel

2015. 10. 10.
Megosztás

A Magyar Sporttudományi Társaság (MSTT) Sportinnovációs Szakbizottsága őszi eszmecseréinek keretében kerekasztal-beszélgetést rendezett „SPORT és TUDAT” címmel a Magyar Sport Házában október 8-án.

A rendezvény díszvendége Fábián László, a Magyar Olimpiai Bizottság sportigazgatója; a dr. Magyar Zoltán, a MOB olimpiai sportágak versenysportjáért felelős tagozat elnöke; dr. Mészáros János, a MOB nem olimpiai sportágak versenysportjáért felelős tagozat elnöke; dr. Tóth Miklós alelnök, a MOB diák- és főiskolai-egyetemi sportért felelős szakmai tagozat elnöke; dr. h.c. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora; Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke volt, akik értékes véleményükkel járultak hozzá a kerekasztal sikeréhez.

A vitaindítót Sport és Tudat címmel Györfi János, az MSTT SportInnovációs Szakbizottság elnöke, a Testnevelési Egyetem stratégiai főtanácsadója, tartotta meg. A vitaindítóban áttekintették a téma problémafelvetéseit, szakirodalmát illetve az MSTT Sportinnovációs Szakbizottság korábbi nagykonferenciái előadóinak szakmai véleményét a témában, mint például dr. Toshinobu Sakai, Mérő László, Barabási Albert László, Dienes István álláspontját. Kifejtésre került a hazai kutatók, mint a MTA volt elnöke, Vizi E. Szilveszter mellett külföldi kiválóságok, mint például Dan Dennett, VS Ramachandran, Jill Bolte Taylor nézetei is.

A kerekasztal-beszélgetés a vitaindító után több oldalról közelítette meg a felvetett témát.

Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetem rektora tájékoztatott arról, hogy MTA-val jelenleg zajlik egy kutatás izomműködés-agyműködés kapcsolatteremtése témában. A döntési folyamatokkal kapcsolatban pedig az egyetem létrehozta a Döntéstudományi Intézetet, mely a sporthoz kapcsolódó tudatállapotokkal is foglalkozik. Hozzászólásában érintette a fiziológiai–agyi fejlődés és mozgásfejlődés összefüggéseit, párhuzamait.

Fábián László a MOB sportigazgatója - kiváló sportmúltjának döntő pillanataira is utalva - elmondta, a magyar sport azon a szinten van, hogy jelenleg is a maximumot hozza ki magából, de természetesen a nemzetközi kihívások miatt a továbbfejlődésre szükség van. Erre kiválóan alkalmas a felvetett terület, és fontos, hogy a sporttudomány ezen kérdésekkel foglalkozzon, segítse a gyakorlati munkát és támogassa a meghozandó döntéseket.

Mészáros János - aki a Magyar Karate Szövetség elnöke is - a távol keleti budo szellemiségről beszélt bemutatva annak értékeit, adaptációs lehetőségeit. A budo filozófia rendkívül karakteres, erős hagyományai mentén meghatározza nemcsak a sporton belüli kereteteket, de a követett általános viselkedési szabályokat, fegyelmezettséget, koncentráltságot, a tiszteletet a nagy tudású mesterek iránt, ezen elismert erények köré építi fel tudatosan a sportolók egyéni és közösségi tudatát.

Tóth Miklós, a Magyar Sporttudományi Társaság elnöke felvázolta, hogy a legnagyobb egyetemek is foglalkoznak ezzel a témával, példaként említve az agyi funkciók vizsgálatát, döntéshelyzetekben megvalósuló döntések elemzését. Fontos ezen a területen, hogy kutatások induljanak segítve eredményekkel a magyar sport eredményességének további emelkedését.

Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke kiemelte a téma fontosságát, a fogyatékos sportban példákat hozott fel arra, hogy milyen pozitív tudati változások érhetők el csupán a szeretetteli, őszinte odafordulással. Hozzászólásában felhívta a figyelmet a sportvezetések tudatos felkészítésére, képzésére, önképzésére, amelynek nem csak az ismeretek bővülése, de jelentős tudati változás bekövetkezése is eredménye lehet.

Magyar Zoltán, a Magyar Torna Szövetség elnöke felhívta a figyelmet a különböző sportágak eltérő jellegére és eltérő jelleg miatt speciális módszerek kidolgozásának szükségességre. Kiváló témafelvetést támogató példákat hozott saját sportmúltjából, de a torna sportág közelmúltjából egyaránt.

Az ezt követő hozzászólások sokaságából kiemelve Selmeci Csongor József a Magyar Jóga Akadémia vezetőjének, a Magyar Jóga Társaság elnökének hozzászólását, aki a koncentráció vagy a légzésfejlesztő gyakorlatok lehetőségére és eredményeire, tudományos vizsgálatára hívta fel a figyelmet, jelezve az eredményességet is támogató adaptációk lehetőségét.

Györfi János, a Sportinnovációs Szakbizottság elnöke összefoglalójában elmondta, hogy a résztvevők szakmai véleményére támaszkodva, a kerekasztal beszélgetés követően áttekintésre kerül - egy szélesebb plénum előtti megjelenés érdekében - az alábbi témák:

- nemzetközi és hazai kutatások áttekintését, összegzések elkészítése,
- budo szellemiség adaptálható elemeinek áttekintését,
- a sportpszichológia alkalmazott módszereinek, ajánlott - bevezetésre váró - kipróbált „csomagjainak” szélesebb alkalmazási lehetőségeinek megvizsgálása,
- sportterületi, sportági eltérések és igények áttekintése,
- koncentráció és légzésfejlesztő gyakorlatok adaptálásának lehetőségei,
- fogyatékos sportban a különböző módszerek alkalmazásának áttekintése,
- dr. Cserháti László munkájának az Edzők etikai kódexének kiterjeszthetőségének áttekintése.

A kerekasztal-beszélgetés most főképpen a versenysporthoz kapcsolatos elemeket tekintette át, de a következő szélesebb szakértőket bevonó konferenciába természetesen a szabadidősportos vonatkozások is bevonásra, átgondolásra kerülnek.

Remélhetően a következő fórum vonzza majd az érdeklődőket, hiszen most is az ország különböző területeitől pl. Sopronból, Veszprémből, Győrből érkeztek a fórumra érdeklődők.

Az MSTT Sportinnovációs Szakbizottságának következő találkozója október utolsó hetének csütörtök délutánján lesz (Magyar Sport Háza, 2015. október 29. 15.00).

(Győrfi János)