Szerdán Dánia ellen az elődöntőért

2013. 01. 23.

Hétfőn jóval elmúlt már éjfél a lengyelek elleni meccs után, mire a vacsorát hozták a pincérek a szállodában legjobbjainknak, és Magyarországon minden bizonnyal sokan talán már harmadszor is megfordultak az ágyukban, amire Barcelonában az ágyukba kerültek a magyar férfiak.

Legalábbis annak játékosabb része, mert az edzői stáb még akkor sem.
Ennek oka pedig kizárólag szakmai jellegű volt: a lengyelek búcsúztatását követően azonnal a dánok kerültek fókuszba. A szakmai stáb a pihenés helyett a negyeddöntős rivális játékát vesézte ki, pontról-pontra átvéve azt, hogy mivel lehet meglepni őket szerdán este.

A feladat aligha lesz egyszerű, amit egyik játékos, valamint a szövetségi kapitány sem felejtett el megemlíteni a keddi sajtótájékoztatón, amit a csapat főhadiszállásán, a Hotel Princess Barcelonában tartottak. Volt olyan játékos, aki a reggeliről, de akadt olyan is, aki egyenesen a szobájából érkezett az újságírókhoz. A késői alvás miatt nem volt kötelező a közös reggeli, a kapitány elmondása szerint ezt a legtöbben ki is használták, megnyújtva az éjszakai alvást.

A kora délután teljes egészében a pihenés jegyében telt, majd öt órakor a csarnok felé vette az irányt a magyar csapat. Merthogy fáradtság ide, fáradtság oda: mozgás nélkül nem mehet el a nap. Természetesen nem kell komoly, taktikai és fizikai edzésre gondolni. Csupán egy kis nyújtás és lazítás szerepelt a programban, azt is mindenki egyénileg, saját ritmusában, kedve szerint végezhette el.
Egy játékos tartózkodott. A kivétel Császár Gábor volt, aki át sem öltözött az edzésre.

„Is-is” – felelte irányítónk arra a kérdésre, hogy ez elővigyázatosságból történt, vagy azért, mert nem érzi jó magát. Az irányítót ismerve azonban kijelenthető: nagyon komoly oka kell legyen annak, ha holnap nem lesz ott a többiekkel a pályán a dánok ellen. Nagy összegben senki ne fogadjon rá...

A dánok a mieinkkel egy időben, csak egy csarnokkal odébb, a szerdai meccs helyszínén edzettek. Azért ez a kiváltság, mert ők még nem játszottak Barcelonában, így tehát a csarnokban sem járhattak a vb-n. Szerdai ellenfelünk, mivel nekik kétnapos volt a szünet – vagy még több, bár ebbe belefért a költözködés –, hiszen a Tunézia elleni nyolcaddöntőt (30–23) vasárnap tudták le, a mieinknél lényegesen keményebb, taktikai jellegű edzést tartottak.

„A világ legjobb nyolc csapata közé kerültünk, készülhetünk a következő nagy feladatra. Már hajnalban elkezdtük a felkészülést, megindult a videovágás azokról a meccsekről, amelyek segíthetnek nekünk. A dánoknak nagyon kreatív játékuk van, erősek átlövőben és beállóban is” – kezdte Mocsai Lajos a nyolcaddöntő másnapján.

Tegyük hozzá: a nyolcba kerülés azért is nagy dolog, mert rajtunk kívül az összes negyeddöntős csapat az első vagy a második helyen végzett csoportjában, míg mi harmadikként továbblépve vívtuk ki a legjobb nyolc közé jutást.

A betegségéből felépült Császár Gábor két évig (2007–2009) játszott Dániában, így érthető, hogy az északi sajtó kíváncsi volt a véleményére a negyeddöntővel kapcsolatban. A pályafutását Párizsban folytató irányító szerint nincs veszítenivalónk, így érdemes lehet speciális stratégiát is bevetni a dánok ellen.

„A legjobbunkat szeretnénk nyújtani, de nem könnyű Dánia ellen játszani. Nagyon gyors kézilabdát játszanak, technikai és taktikai szempontból is kiválóak. Érdemes lenne különleges taktikai variációkat is bevetni ellenük, nincs veszítenivalónk. Talán szerencsés napot fogunk ki, ha pedig veszítünk, az emberek azt mondhatják, jobb csapattól kaptunk ki” – idézi a dán TV2 csatorna Császárt, aki nem nevezte meg, mi lehet az a speciális stratégia.
„A dán együttes a világ egyik legjobb csapata, több kulcsemberét is jól ismerem – de nem legyőzhetetlen gárda. Két évig játszottam a Viborgban, kellemes emlékeket őrzök azokról az időkről, így várom az egymás elleni meccset.”

Szerdai ellenfelünk tagjai a helyszínen tekintették meg a mieink lengyelek elleni meccsét, amely után Ulrik Wilbek kapitányt kérdezték a dán lapok:

„A kiegyenlített első félidő után a magyarok domináltak a másodikban, a lengyelek teljesen összeomlottak. Veszélyes ellenfél vár ránk, amely egységes. Nagy László személyében van egy klasszisa, aki a védelemnek is alappillére. A magyaroknak majdnem minden pozícióban van két erős emberük. Az olimpián csak szorosan nyertünk, de azóta fejlődtünk – ám ugyanez elmondható szerdai ellenfelünkről is.”

„Ha a védőjátékunkat ilyen szinten tartjuk, és támadásban eredményesek leszünk, a visszarendeződések valamint a lerohanások megelőzése, illetve mi részünkről a hatékonysága fog dönteni. A dánok a játékot olyan sebességen játsszák, hogy az ellenfél többet hibázzon, erre fel kell készülnünk. Ha itt bele tudunk nyúlni a játék ritmusába, és megtaláljuk a saját magunk által diktálható, de még eredményes stílust és sebességet, akkor van esélyünk. Egyébként a dánok top favoritok ezen a tornán is, legutóbb az olimpián kettővel kaptunk ki, de az egy egygólos meccs volt, a végén kockáztattunk, de gólt kaptunk belőle. Az, hogy nem minket tartanak az esélyesnek, csak tovább növeli a bizonyítási vágyunkat” – tette hozzá a kapitány.

Harsányi Gergely csapatkapitány felemás napról beszélt, hiszen a győzelmet beárnyékolta a Tatabánya másodedzőjének, Kanyó Antalnak a halála. A válogatott a szerdai mérkőzésen gyászkarszalaggal emlékezik Kanyóra.

„A tegnapi nap felemás volt, örülök, hogy teljesítettük a feladatunkat, elhittük, hogy nyerhetünk, és meg is valósítottuk. A védekezés volt a kulcs, kisegítettük egymást, mindig volt, aki vezette a csapatot. Amiért kettős az érzés, hogy a tatabányai másodedzőm, Kanyó Antal halála nagyon megrázott. A tegnapi győzelmet a csapattal együtt neki ajánlom.”

A hétfőn 36 százalékkal védő Mikler Roland annyit tett hozzá, hogy már be is állította a meccs végén kapott órát, míg Iváncsik Gergő szerint megmutattuk az igazin arcunkat:
„Még mindig nagyon boldog vagyok, a meccs érzései kavarognak bennem. Nagyot küzdöttünk védekezésben, ez lehet a kulcs a dánok ellen is. Meg kell fognunk a nagy lövőiket. A meccs legjobbjának járó órát, amit én kaptam, már be is állítottam...” – nyilatkozta Mikler.

„Az egész világbajnokság alatt ez volt a legjobb meccsünk, megmutattuk az igazi arcunkat, ugyanígy kell mennünk tovább. Ha a dánok ellen a védelmünk ugyanígy működik, és fel tudjuk venni a ritmust, meglepetést szerezhetünk” – így a lengyelek ellen kiválóan játszó Iváncsik.

A szerdai ellenfél kirobbanó formában van, ám a magyar csapat 27–19-es győzelme a lengyelek ellen – és főleg a védekezés minősége – tiszteletet parancsoló.

A dánok és a mieink legutóbb a londoni olimpián találkoztak, és az északiak 27–25-re nyertek. A két gárda az elmúlt nyolc évben csupán háromszor meccselt egymással, a tavalyi ötkarikás fellépést megelőzően a 2006-es Eb-n 29–25-re a dánok, a 2007-es vb-n pedig egy emlékezetes meccsen 30–29-re a magyarok diadalmaskodtak.
Az összesített mérleg magyar fölényt mutat (18 győzelem, 2 döntetlen, 10 vereség), ám az utóbbi tíz párharcból a mieink csupán háromszor győztek, a dánok hatszor nyertek és volt egy döntetlen is.

A párharc győztese pénteken az olimpiai és világbajnok francia, valamint az olimpiai bronzérmes horvát együttes továbbjutójával találkozik az elődöntőben.

A válogatott a szerdai mérkőzésen gyász-karszalaggal emlékezik Kanyó Antalra. Vetési Iván, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke levélben fejezte ki részvétét a Grundfos Tatabánya csapatának és Kanyó Antal családjának. „Mély megrendüléssel értesültünk a szomorú, de megváltoztathatatlan tényről, hogy kiváló sporttársunk, sportbarátunk, Kanyó Tóni tragikus hirtelenséggel eltávozott közülünk. A Magyar Kézilabda Szövetség Elnöksége, dolgozói és minden munkatársa nevében kijelenthetem, hogy osztozunk a csapat, és persze elsősorban a család gyászában, fájdalmában” – áll Vetési Iván levelében.

A szerdai negyeddöntők, 2013. január 23. (szerda)

Zaragoza

· 19:00 Spanyolország–Németország TV: Sport1 23:00
· 21:30 Franciaország–Horvátország TV: Sport2 (élő)

Barcelona:

· 18:15 Oroszország–Szlovénia TV: Sport1 (élő)
· 20:45 Dánia–Magyarország TV: Sport1 (élő)

Elnöki Kupa: büntetőpárbaj döntött

Kedden befejeződtek az Elnöki Kupa küzdelmei, azaz a 17-24. helyért folytatott csatározások..
Az első találkozón Ausztrália "hozta az eddigi formáját", Chile "csak" kilenc góllal, de magabiztosan nyert. Ezután a 21. helyért léptek pályára a csapatok, ahol Dél-Korea második félidei hajrájának köszönhetően, három góllal győzöt Montenegró ellen. A nap harmadik összecsapásán nem bírt egymással Katar és Szaúd Arábia, 29-29 döntetlen után következtek a 7 méteresek. Az végizgalmakat jobban bírták a szaúdiak, 4-1-re nyerték a büntetőpárbajt, így ők végeztek a 19. helyen.
Zárásként Argentína kikapott Algériától, ezzel a D-csoport 5. a 17. helyen zárt.

Férfi világbajnokság, Elnöki-Kupa

23. helyért: CHILE–AUSZTRÁLIA 32-23 (17-10)
21. helyért: MONTENEGRÓ–DÉL-KOREA 27-30 (13-12)
19. helyért: KATAR–SZAÚD-ARÁBIA 30-33 (18-10)
17. helyért: ARGENTÍNA–ALGÉRIA 23-29 (10-12)

Két hónapra kiesett a horvátok balszélsője

Kéztörés miatt két hónapig nem játszhat a horvát férfi kézilabda-válogatott balszélsője, Manuel Strlek. A játékos a spanyolok elleni csoportmeccsen sérült meg, amikor ráestek a kezére.
A Kielce légiósa a hét elején visszatért Zágrábba, de átszállás után a gépének először vissza kellett térnie Bécsbe a rossz időjárási körülmények miatt. Azóta már át is esett a műtéten, amely sikeres volt.
A 25 éves balszélső így lemarad a Kielce hátra levő három Bajnokok Ligája csoportmeccséről.
Strlek helyére Ivan Nincevic került be a horvátok keretébe, akik a szerdai negyeddöntőbena franciákkal találkoznak a vb-n.

(Forrás: MTI, NSO, kezi.hu)