Cseh Veronika szenior világbajnok a Tájkerékpár vb középtávján

Tájkerékpáros örömünnep, Cseh Veronika harmadik aranyérme

2012. 08. 26.

A tájkerékpáros világbajnokság utolsó napja igazi örömünneppé vált: gyönyörű, bár kicsit túl meleg napsütésben, jó, változatos pályákon mérhette össze tudását a majd’ félezer tájkerékpáros.

A Veszprém északi határában, a Jutasi-erdőben kezdődő pályák hagyományos útvonal-választásos erdei tájékozódási feladatot állítottak a versenyzők elé, amit a vasút alatti szűk alagúton átbújva gondos térképolvasást igénylő szakasz követett. A pálya utolsó négy kilométere a városba hozta be a versenyzőket, ahol néhol meredeken emelkedő utcákon, nézők szakadatlan biztatása közepette kellett benavigálniuk Veszprém régi főterére, az Óváros térre.
Finn-orosz dominancia jellemezte mind az elit, mind a junior mezőnyt, de a csehek is komolyan beleszóltak az érmek végső elosztásába.

A női elit versenyt Susanna Laurila (FIN, 77:27) nyerte szoros versenyben Ksenia Chernykh (RUS, 77:50) előtt. A harmadik helyen Marika Hara (FIN, 79:15) végzett. Az üldözőbolyban közvetlenül mögöttük pedig három svájci ért célba. Füzy Anna, a nagyon sűrű mezőnyben, alig hét perccel lemaradva az elsőtől, végül is a 19. helyen végzett.

A férfi elit versenyben már-már úgy látszott, hogy három finn zászlót kell a szervezőknek az eredményhirdetéshez kikészíteniük, de az utolsóként induló Ruslan Gritsen (RUS, 90:41) több mint fél percel jobb idővel ért célba és nyerte hetedik világbajnokságát, mint az addig vezető Juho Saarinen (FIN, 90:57), akinek így csak az ezüst jutott. A harmadik helyen Samuel Pökälä (FIN 91:34) végzett, és a negyedik is finn lett. Rózsa László 42-dikként haladt át a célvonalon.

A junior lányok dobogóján szintén finn és orosz versenyzők osztoztak, viszonylag nagyobb időkülönbségekkel. A nemzetközileg eddig kevésbé ismert Eeva-Liisa Hakala (FIN, 58:30) hibátlan versenyzéssel bizonyult a legjobbnak. Svetlana Poverinának (RUS, 61:31), aki tavaly tarolt a junior világbajnokságon, most ezüst jutott. A bronzot Ruska Saarela (FIN, 65:22) nyakába akasztották.

A többi kategóriához képest a junior fiúk dobogója teljesen másként alakult. A versenyt nagy fölénnyel Krystof Bogar (CZE, 73:35) nyerte Jonas Maišelis (LIT, 77:54) előtt, aki csak néhány másodperccel tudta Vojtech Ludvikot (CZE, 78:02) megelőzni. A legjobb finn negyedik lett. Ebben a mezőnyben szerepelt a legtöbb magyar és szép helyezéseket értek el: Bedő Csaba (80:37) nyolcadik, Horváth Marcell (81:00) tizedik lett.

A szenior világbajnokságon a férfiak között cseh, francia és osztrák győzelmek születtek. A nőknél, a 40-es kategóriában versenyzőnk, Cseh Veronika harmadik aranyérmét nyerte ezen a világbajnokságon. Egyértelműen ő a legjobb a kategóriájában! Angol és dán győzelem született az ötven és a hatvan évesek között.

Az esti fogadással végződött a 10. felnőtt, 5. Junior és 3. Mester (szenior) tájkerékpáros világbajnokság Veszprémben. Ez a világbajnokság a katonai gyakorlótereken kanyargó technikás pályarészekről, a szokatlanul sok, utakon kívüli navigálásról, és mindenekelőtt a jó és barátságos rendezésről lesz emlékezetes. Mindemellett emlékezni fogunk az átlagosnál talán több defektre, amit a terep bőséges tövis „termése” okozott, valamint a szakadatlan és forró napsütésre. Sajnos történt néhány baleset, sérülés is. Mindezen utóbbiak azonban egyáltalán nem tudták letörni a versenyzők lelkesedését, és mindenki kellemes és jó emlékekkel távozott Veszprémből.
A magyar csapat teljesítményét a szakvezetés feladata lesz részleteiben értékelni. Születtek érmek és jó helyezések, és voltak csalódások is. Mindenki a legjobbját igyekezett nyújtani, nem csak az elit kategóriákban, hanem a tapasztaltabb (szenior) versenyzők között is. Egy dolog elvitathatatlan: ez a világbajnokság nagyban hozzájárult a tájkerékpáros sport fejlődéséhez és megerősödéséhez.

(Forrás: Tájékozodási Futó Szövetség)