Távolodóban az Eb kosarasainknak

2012. 09. 06.

Minimálisra csökkent az esélye, hogy a magyar férfi kosárlabda-válogatott ott lesz az Európa-bajnokságon, miután 97–81-re kikapott Ausztriától Scwechatban.

A találkozó lényegében már a 12 ponttal elveszített első negyedben eldőlt, utána már csak futottunk az eredmény után.

A selejtezők során a magyar válogatott hazai pályán hat ponttal diadalmaskodott Ausztria ellen (81–75), a kiegyenlített csatát a 23–16-ra megnyert záró negyed billentette a javunkra. Ausztria, amely négyszer már járt Eb-n (1947, 1951, 1955, 1977), de legutóbb immár 35 éve, szépen, győzelemmel szeretett volna búcsúzni hazai közönségétől, ezért nagyon fogadkoztak a játékosok. Ennek, mint utóbb kiderült, meg is lett az eredménye...

A mieinknél vállalni tudta a játékot a betegséggel küzdő Lóránt Péter, ugyanakkor a magyar csapat két perc alatt tízpontos hátrányba került, ami finoman szólva sem mondható ideális kezdésnek. Szabó Miklós törte meg a gólcsendet egy duplával, de a hátrányon nem tudtunk érdemben faragni, sőt a különbség az első szünetre 12 pontosra hízott.

A remélt felzárkózás a második negyedben sem jött el, konzerválódni látszódott a tíz ponton felüli különbség, de legalább sikerült megállítani az ellenfél rohanását. A nagyszünetben sikerült valamelyest rendezni a sorokat, és Hanga Ádám vezetésével egészen mínusz ötig zárkóztunk. Ekkor azonban megtorpantunk, egy újabb mélypontot követően 76–63-nál kezdődött meg a záró negyed.

A lepattanókat sokkal jobban szedő osztrákok már nem engedték ki a kezükből a győzelmet ezután, hiába jutott nálunk Hanga, Trotter, Szabó Miklós és Horváth Ákos is kétszámjegyű pontig, a hazaiaknál a Mahalbasic, Schreiner páros szintén rendesen termelt. A végére sajnos mintha a hit is elfogyott volna, és 97–81-re elbuktuk a sorsdöntő meccset.

Ha nyertünk volna, még számolgathatnánk most, hiszen a hat csoportból a négy legjobb harmadik kijut a jövő évi szlovéniai Eb-re. Így viszont szinte biztosan kijelenthető, hogy nélkülünk rendezik meg a kontinenstornát. A mieink a következő fordulóban szombaton Szombathelyen fogadják a horvátokat.

MESTERMÉRLEG
Neno Asceric: Kontrolláltuk az egész találkozót, nagyszerűen játszottunk, és ezúttal nem követtük el azokat a hibákat, azokat a rövidzárlatokat a koncentrációban, amik korábban a vereségeinkhez vezettek. Végig tartani tudtuk a magunk diktálta ritmust és az összpontosítást, s megérdemelt sikert arattunk.

Rátgéber László: Túl tompán mentünk bele a mérkőzésbe, mínusz tízzel kezdtünk, és a harmincötödik percig ezt a hátrányt vittük is magunkkal. Sehogy sem sikerült fordítanunk, és így sima lett a vége.

FÉRFI KOSÁRLABDA, EB-SELEJTEZŐ C-CSOPORT
AUSZTRIA–MAGYARORSZÁG 97–81 (27–15, 23–23, 26–25, 21–18), Schwechat, 500 néző. V: Karakatszunisz (görög), Brziak (szlovák), Sundic (montenegrói)
AUSZTRIA: Detrick 19/12, Schreiner 20/15, Lanegger 8, Lamesic 6, Mahalbasic 21. Csere: Koch 8/6, Danek, Gaspar, Nagler 12/3, Maresch 3, Vieider
MAGYARORSZÁG: Trotter 16/12, Horváth Á. 14/9, Hanga 20/3, Lóránt 6, SZABÓ M. 16. Csere: Fodor M. 2, Szabó Zs. 1, Vojvoda 3/3, Wittmann 3, Tóth Á., Trepák
Kipontozódott: Lóránt (37. p.), Lanegger (40. p.)
Horvátország–Ukrajna 84–80

AZ ÁLLÁS : 1.Horvátország 12, 2. Ukrajna 12, 3. Ausztria 10, 4. Magyarország 8, 5. Ciprus 6