Tiszeker Ágnes az Armstrong ügyről

Tiszeker Ágnes az Armstrong ügyről

2012. 08. 28.
Megosztás

Gyanús minták, fecsegő társak, megelégelt magyarázkodás - mindezek együtt vezettek oda, hogy az országúti kerékpározás egyik legnagyobb sztárja, Lance Armstrong sok év után elveszítheti legértékesebb trófeáit.

Mint hírül adtuk mind a hét Tour de France-győzelmétől megfisztják Lance Armstrongot, miután bejelentette, hogy nem védi magát tovább az amerikai doppingellenes ügynökség (USADA) vádjaival szemben.

"Nem tudjuk, mi van az amerikaiak kezében, de elég ütős lehet, ha Armstrong nem védekezik tovább, amivel jogilag kvázi beismeri, hogy bűnös. Nemcsak a 2009-es és 2010-es minták miatt gyanúsíthatták, hanem a korábbi társai tanúvallomásai alapján, akiknek mind volt doppingvétségük, úgyhogy nincs vesztenivalójuk. Ráadásul ők együtt éltek vele, össze voltak zárva, láthatták, hogy mi történik" - mondta az Armstrong-ügyről Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője.

Armstrongot legalább ötszázszor ellenőrizték a karrierje során, és feketén-fehéren egyszer sem mutatták ki, hogy doppingolt. Amikor pedig kiderült, hogy a 2009-es és 2010-es mintákban EPO-t találtak, felmerült, hogy manipulálhatták a mintákat, de sem ezt, sem ennek az ellenkezőjét nem sikerült bizonyítani. "Armstrong 1999-ben aratta első Tour de France-győzelmét, az azóta eltelt tizenhárom évben a doppinglaborok rengeteget fejlődtek, éppen ezért lehetséges, hogy visszamenőleg is ki tudnak mutatni pozitív doppingtesztet, akár ez is ütőkártya lehet az USADA kezében" - magyarázta Tiszeker.

Három volt társa is ellene vallott

A texasi versenyzőnél a nagy sikerkorszak előtt hererákot diagnosztizáltak, amely áttéteket képzett az agyában és a tüdejében. A felépülése után nyolc kilóval könnyebben, jóval szálkásabban tért vissza. Az első Tour-sikerétől annyival a mezőny előtt járt, hogy a doppinggyanú folyamatosan fennállt nála, de bizonyítékok híján idővel mindenki feladta a harcot - kivéve az USADA-t. Az ügynökség felhasználta Armstrong korábbi csapattársai, George Hincapie, Floyd Landis és Tyler Hamilton vallomását is.

"Ugyanúgy megkapott mindent, mint mi. EPO, tesztoszteron, vértranszfúzió. Láttam az EPO-t a hűtőjében, mint ahogyan azt is többször, ahogyan beinjekciózza magába. Én is így tettem megannyiszor" - nyilatkozta Hincapie, aki Armstrong mind a hét Tour-győzelménél a segítője volt.

Hasonló vádakat fogalmazott meg Landis is: "ő adta nekem az első testre ragasztható tesztoszterontapaszokat, és többször láttam, hogy vérátömlesztést kapott a szobájában, gyakran a saját pihent véréből. EPO-t is kapott a Tour de France-ok alatt, több helyszínen is. Az orvosai mindig tudták, mikor kell neki beadni, hogy a következő ellenőrzésre minden rendben legyen. EPO-t nemcsak neki, nekem is többször adtak."

Bűnhődni tizenhárom év után

Bár a péntek hajnali hírek szerint Armstrongtól az összes Tour-győzelmét elvehetik, Tiszeker szerint ez nem automatikus: "Ami most zajlik, az egyfajta kommunikációs csata. A doppingellenes oldal most előnybe került, és megpróbálnak majd minél több mindent rábizonyítani. Én egy hosszabb jogi procedúrára számítok, de Armstrongnak azért még van lehetősége, hiszen pénze van, jogásza van, és a karrierjéről van szó."

A háromszoros magyar bajnok Bodrogi László az Armstrong eltiltásával ölébe hulló Tour-szakaszgyőzelmének sem örülne:
"Valamilyen pozitív mintát kellene találni nála, de ahogy én tudom, még soha nem volt pozitív eredménye. Nem tudom, érdemes-e elvenni ennyi év után az eredményeit, ebből senkinek nem lesz előnye. Én is nyernék egy Tour-szakaszt, ha megfosztanák a győzelmeitől, de nekem sem fontos ez már."

A Quick Step, a Crédit Agricole és a Katyusa csapatot is megjárt Bodrogi úgy érzi, nincs normálisan szabályozva a probléma:
"a Tour esetében csak az első helyeket változtatják meg, a többi ugyanaz marad, mert problémás lenne a pénzdíjak újraosztása. A tízéves eredmények pedig már semmit nem számítanak". Bodrogi nem érti az amerikai eljárást, mely szerint Armstrongnak folyamatosan tagadnia kellene az ellene hozott vádakat.
"Nem tudom, mit és hogyan kellene tennie, hogy az ártatlanságát bizonyítsa. De szerintem minden egyes doppingvád túl sokáig tart, és az eredmények több évvel az adott verseny után lesznek kétségesek, esetleg csak évekkel a versenyző pályafutásának lezárása után."

Ezzel szemben Tiszeker arra hívta fel a figyelmünket, hogy jogilag nincs különbség a között, hogy a minták vagy a társak tanúvallomása alapján kerül gyanúba valaki. "Ugyanakkor a sportolókra korábban az volt a jellemző, hogy összezártak, ha tudtak is dolgokról, hiszen sokat voltak együtt, úgy tettek, mintha a dopping nem létezne. Most ez a gyakorlat dőlt meg azzal, hogy Hincapie és társai kipakoltak" - jegyzi meg.

Közben Armstrong maga boszorkányüldözésről beszél, mondván, a USADA tudatosan rászállt, de Tiszeker szerint az amerikaiak mindig azt hangsúlyozták, nem csak a kicsiket, a kevésbé ismert sportolókat, hanem a legnagyobb sztárokat is folyamatosan vizsgálni kell, és ha csalnak, nekik is el kell tűnniük a sportból.

"A mostani ügyből is látszik, hogy senki sincs biztonságban, és a USADA ezzel azt üzeni, mindenki megfogható. Más kérdés, hogy egy ilyen ikon bukása tönkreteszi a sportágat, egyrészről az emberek jogosan mondják, hogy ha ennyi doppingeset van, akkor elhihetik-e azt, amit a versenyen látnak, másrészről a támogatók és a tévétársaságok már korábban is meglebegtették, hogy a balhék miatt kivonulnak."

(Forrás: origo.hu)