Történelmi siker kapujában a kézilabda-válogatott

2012. 08. 09.

Amennyiben a magyar férfi kézilabda-válogatott pénteken legyőzi a svéd csapatot, a sportág történetében először olimpiai döntőt játszhat.

Mocsai Lajos szövetségi kapitány együttese szerdán drámai körülmények között nyert a Pekingben ezüstérmes izlandi gárda ellen. Fazekas Nándor 14 mp-cel a lefújást megelőzően büntetőt fogott, Lékai Máté pedig 3 mp-cel a rendes játékidő letelte előtt egyenlített. Ezt követően a kétszeri, összesen 20 percig tartó hosszabbításban sikerült diadalmaskodnia a magyar együttesnek. Nagy László kilencszer volt eredményes, ötször a két hosszabbítás során.

Később a spanyol válogatott - amelynek a Barcelonát elhagyó és Veszprémbe igazolt átlövő kis híján tagja lett - nem került a négy közé, miután az utolsó másodpercekig kiélezett küzdelemben elbukott a címvédő franciákkal szemben.

A svédek - a magyarok következő ellenfelei - az Európa-bajnok dánokat verték a negyeddöntőben.

A magyar-svéd örökmérleg kiegyenlített erőviszonyt mutat: 17-17 győzelem, valamint három döntetlen szerepel a statisztikában. Tétmérkőzésen viszont lényegesen jobban állnak az északiak: három döntetlen mellett 12-szer nyertek, a magyarok csak háromszor diadalmaskodtak. Az olimpiai mérleg magyar szempontból még rosszabb: két mérkőzés, két vereség. Az 1972-es müncheni játékokon a hetedik helyért 19-18-ra győztek a svédek, míg 1992-ben, a barcelonai olimpián a csoportküzdelmek során 25-21-re.

"Tulajdonképpen mindegy, kivel játszunk. Becsülettel felkészülünk, kielemezzük őket, és közben nagyon figyelünk a pihenésre, mert egy ilyen kimerítő csata után, egy hosszú, kéthetes tornán minden óra relaxáció számít" - mondta az MTI-nek Mocsai Lajos még a svéd-dán meccs előtt.

A magyar és a svéd együttes legutóbb éppen a londoni selejtező utolsó állomásán, a húsvéti, göteborgi torna zárókörében találkozott, amikorra már mindkét együttes kvótát szerzett. Azon a mérkőzésen a skandinávok 26-23-as sikert arattak. Azt megelőzően tétmérkőzésen, a 2009-es horvátországi világbajnokság középdöntőjében a magyarok 31-30-ra nyertek.

A magyarok legutóbbi olimpiai szereplésük alkalmával, a 2004-es athéni játékokon elődöntőt játszottak, ám utolsó két összecsapásukon kikaptak, így lemaradtak a dobogóról. Korábban háromszor jutottak el a negyedik helyig: 1936-ban (még nagypályán), majd 1980-ban, illetve 1988-ban (utóbbin Mocsai Lajossal). Ennél jobb eredményük nem volt játékokon.

A svédek sem nyertek még soha olimpiát, de eddig háromszor, 1992-ben, 1996-ban és 2000-ben sikerrel vették az elődöntőt. A finálét azonban mindannyiszor elbukták.