Új szabályok a judo sportban 2013-ban

Új szabályok a judo sportban 2013-ban

2012. 12. 26.
Megosztás

A Magyar Judo Szövetség várja az edző kollégák véleményét az új versenyszabályokra vonatkozóan, hogy a malagai edzői-bírói szemináriumra utazó magyar delegáció ott azt elő tudja adni.
A véleményeket az [email protected] és a [email protected] email-címekre várják 2013. január 4-én 12.00 óráig.

Köszönettel,
Nagy András
sportigazgató, sportágvezető

2013-ban megváltozik a Nemzetközi Judo Szövetség (IJF) versenyrendszere, a világranglista pontszámítási rendszere, jó néhány bíráskodásra vonatkozó és versenyszabály is változik. Ezekről olvashatnak az alábbiakban.

BÍRÁSKODÁSRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK 2013 – 2016

A 2013. évi Párizsi Grand Slam Tornától a Riói Világbajnokságig kísérleti jelleggel az alábbi szabályok kerülnek bevezetésre:

Vezetőbíró és oldalbírók.
A mérkőzést csak egy vezetőbíró vezeti, aki rádióösszeköttetésben lesz a video kontroll asztalnál ülő bíróval, akinek a munkáját a bíró bizottság egy tagja, vagy egy másik bíró segíti. A bírók meghatározott rendszer szerint cserélik egymást. Az IJF zsűri csak akkor avatkozik bele, ha ennek szükségét látja.

Technika értékelése
-IPPON: Az ipponnak nagyobb hangsúlyt kell adni azzal, hogy csak az a technika lehet ippon, amikor az uke nagy erővel (lendülettel), ténylegesen a hátára érkezik. (az ippon az legyen ippon)

Talajra érkezés híd helyzetbe
Minden dobást, ahol az uke híd helyzetbe érkezik, Ipponra kell értékelni.

Büntetések
A küzdelem közben három Shido adható, a negyedik már Hansoku-make (három figyelmeztetés, aztán leléptetés) (bár kizárás van írva, de nem hiszem, hogy a versenyből való kizárásra gondolnak)
A shido-kért nem jár a másik versenyzőnek pontérték, csak technikával elért pontot lehet az eredményjelzőn feltüntetni.
A mérkőzés végén, ha a ponteredmény egyenlő, az nyer, akinek kevesebb shido-ja van.
Ha golden score küzdelemre kerül sor (abszolut egyenlőség esetén), az első shido-t kiérdemlő versenyző lesz a vesztes, vagy az első pontot elérő a győztes.

Shido-val büntetendő:
- fogásbontás két kézzel
- a keresztfogást azonnali támadásnak kell követnie. Ugyanígy az övfogásnak, és az egyoldalas fogásnak.
-A bíróknak szigorúan kell büntetni azt a versenyzőt, aki nem törekszik a mielőbbi Kumikata (fogás) felvételére, vagy megpróbálja megakadályozni ellenfelét a fogásban.
- Dobáscélból átkarolni az ellenfelet. (Medve ölelés)

Hansoku-make-val büntetendő:
Álló helyzetben minden támadás, vagy védekezés egy, vagy két kézzel, illetve egy, vagy két karral az öv alatt.

Leszorítás, karfeszítés, fojtás
- Ha a leszorítás az érvényes szőnyegfelületen bemondásra került, a küzdőtéren kívül is érvényes.
- A leszorítás 10 mp után Yuko, 15 mp után waza-ari, 20 mp után ippon.
- A karfeszítés és a fojtás, ha az érvényes szőnyegfelületen elkezdődött és eredményessége kezd kitűnni, akkor is folytatható, ha az érvényes szőnyegfelületen kívül kerülnek a versenyzők.

Ifi – U18
A karfeszítés alkalmazása ifi korosztályban megengedett.

Meghajlás
A versenyzőknek a szőnyegre érve az érvényes szőnyegfelületre való belépési helyre kell sétálni, egyszerre egymás felé meghajolni az érvényes szőnyegfelület közepe felé. (ha jól értem, visszajön az a meghajlás, amikor a szőnyegre lépés előtt is egymás felé meghajoltak)
A versenyzők nem foghatnak kezet egymással a küzdelem megkezdése előtt.

A mérkőzés időtartama
- A golden score ideje nincs meghatározva (a hantei törölve)
(Ha jól tudom, a mérkőzési idő 4 percre csökken, de ez itt nem szerepel.)

Information
Az IJF nemzetközi bírói és edzői szemináriumot szervez minden kontinensen, azért, hogy elmagyarázza és tisztázza az új szabályokat. Az IJF minden országból meghív egy bírót és egy edzőt (szállás és étkezés ingyenes). Az utazási költség a küldötteket terheli. További küldöttek részvétele saját költségen lehetséges.

VERSENYSZABÁLYOK JAVASLATOK 2013-2016

A 2013. évi Párizsi Grand Slam Tornától a Riói Világbajnokságig kísérleti jelleggel az alábbi szabályok kerülnek bevezetésre:

Mérlegelés:
A sportolók a versenynap előtti nap 19.00-kor fognak mérlegelni.
A versenynap reggelén is lesz mérlegelés az első mérkőzést megelőző judogi kontroll alatt, abból a célból, hogy megállapítható legyen, hogy az új szabály milyen hatással van a versenyzők súlyára a verseny folyamán. Ha a mért érték indokolja, akkor további vizsgálatra kerül sor. Ez abban az esetben fordul elő, ha a versenyő súlya meghaladja a meghatározott súlykedvezmény százalékot. Ebben az esetben (a súlykedvezmény az orvosok bevonásával kerül meghatározásra) orvosi vizsgálatra kerülhet sor.

A küldöttség összetétele világbajnokságon és kontinens bajnokságon
9 férfi és 9 női induló.
Legfeljebb két versenyző lehet kategóriánként a férfiaknál és a nőknél is.
A küldöttség teljes létszáma férfiak és nők együtt, 18 versenyző.

Ugyanezen szabályok érvényesek a junior és az ifi korosztálynál is.

Világkupák megnevezése
Név: “Kontinentális” Open “város neve”. Pl: European Open of Roma, Asian Open Ulaanbaatar (Hogy magyarul hogy fogjuk nevezni a versenyünket, azt majd eldöntjük később)

Ifi – U18
Az ifi korosztály három éves (a javaslat átgondolása lehetséges)
A karfeszítés megengedett az ifi korosztályban

Tatami
10x10 m küzdőfelület és legalább 4 méteres biztonsági zóna az Olimpián, a Világbajnokságon és a Masters-en (kérdés, hogy itt mi a Masters? )
A kontinens bajnokságokon (EB) is ajánlott ez a méret.

Junior – U21
A junior korosztály három éves. (egy évvel nő)

Ranglista versenyek
Egy ország, egy évben csak egy olyan versenyt rendezhet, mely IJF ranglista pontgyűjtő verseny, kivéve a Világbajnokságokat, a Masters-t és a kontinens bajnokságokat (EB-k).
A világranglista számítás megváltozott, lásd a mellékletet.

A küldöttségek részvételi díja
A szervező országok nem kérhetnek felárat azoktól az országoktól, akik nem tudnak banki átutalással fizetni, és készpénzben fizetnek érkezéskor. Másrészről az érkező országnak jó előre jelezni kell a szervező felé érkezését és a nevezési határidő előtt tisztáznia kell a résztvevők számát.

Egységes IJF verseny lebonyolítási rendszer
Minden IJF rendezvényen (beleértve a Masters, Grand Slam, Grand Prix) a negyeddöntőktől (legjobb nyolc) kezdődik a visszamérkőzés.

Információ
Az IJF nemzetközi bírói és edzői szemináriumot szervez minden kontinensen, azért, hogy elmagyarázza és tisztázza az új szabályokat. Az IJF minden országból meghív egy bírót és egy edzőt (szállás és étkezés ingyenes). Az utazási költség a küldötteket terheli. További küldöttek részvétele saját költségen lehetséges.