Unalmas döntetlen az angol-francia találkozón, győztek az ukránok

2012. 06. 12.

Lescott és Nasri góljaival 1-1-es döntetlennel végződött a D csoport rangadója, a Franciaország-Anglia összecsapás.

A D csoport két elitalakulata eltérő előjelekkel készült az Eb első mérkőzésére. A franciák, a játékosként világbajnok Laurent Blanc irányításával még nem szenvedtek vereséget, 21 találkozójukból 15-öt megnyertek. Az angolokat azonban sérüléshullám sújtotta a kontinensviadal előtt, Frank Lampard, Gareth Barry, és Gary Cahill is az utolsó pillanatban dőlt ki a sorból, ráadásul Wayne Rooneyra eltiltás miatt a csoportkör első két mérkőzésén nem számíthat Roy Hodgson szövetségi kapitány.

A találkozó meglehetősen fülledt meleg időben, nagyjából 30 fokos melegben kezdődött. Az első öt perc kiegyenlített játékot hozott, de egyre többet kezdeményeztek a franciák, a 10. percben Nasri lövése centikre kerülte el az angol kaput. A 14 percben hatalmas lehetőséget puskáztak el az angolok: Milner Young zseniális passza után két védő között kiugrott és Lloris kapus mellett is elhúzta a labdát, azonban kisodródott, így az üres kapu mellé gurította a labdát. A franciák azonnal egy lövéssel válaszoltak, Cabaye próbálkozását Hart védte vetődve.
A félidő feléhez érve franciák továbbra is többet birtokolták a játékszert, azonban a fölényük passzív volt, az angol védelemmel nem tudtak mit kezdeni Benzemáék, az angoloknak viszont komoly nehézséget jelentett a labdákat megtartása is.
A 29. percben a semmiből szereztek vezetést az angolok. Gerrard ívelt egy távoli szabadrúgást a kapu elé, Lloris kapus bizonytalankodott a beadásnál, Lescott pedig a kapuba fejelt (0-1).
Tíz percet kellett várni a francia egyenlítésre: a francia labdaadogatást megunta Nasri, aki 18 méterről az angol lábak között védhetetlenül Hart kapujának jobb alsó sarkába bombázott. Az első játékrészben több gól nem született, így döntetlennel vonulhattak pihenni a csapatok.

A második játékrészre csere nélkül érkeztek a csapatok. A mérkőzésre rányomta a bélyegét a közel 30 fokos hőség, a csapatok egre kevesebbet próbálkoztak, látványosan esett a színvonal. Az angolok nyolc emberrel védekeztek, és többnyire ívelésekkel próbálkoztak, a franciák lassan adogatták a labdát, úgy tűnt, mintha mind a két csapatnak tökéletes eredmény lenne a döntetlen.
Blanc csapata egy-egy átlövéssel próbálkozott, de a kísérletek rendre levágódtak a védőkről. A mérkőzés hajrájában mindkét kapitány kettős cserével próbálta frissíteni csapatát, előbb Hodgson Defoe-val és Herdersonnal próbálkozott, amire Blanc szintén kettős cserével válaszolt, behozta pedig Ben Arfát és Marvin Martint, azonban a cserék sem tudtak új színt adni a játéknak, így a csapatok 1-1-es döntetlennel zárták első Eb-meccsüket.
A franciák Laurent Blanc szövetségi kapitány kinevezése óta nem találtak legyőzőre, 22 mérkőzés óta tartják veretlenségüket.

Az ukrán válogatott hátrányból fordítva, Andrij Sevcsenko (a képen) két góljával verte a svédeket a D-csoport 1. fordulójában, ezzel megnyerte története első Eb-találkozóját.
A kijevi összecsapás hőse a kontinenstorna után visszavonuló Andrij Sevcsenko volt, aki Zlatan Ibrahimovic gólja után előbb egyenlített, majd a végeredményt is beállította saját maga és csapata második találatával.
Az ukránok kezdték lendületesebben a találkozót, magukhoz ragadták a kezdeményezést, a svédek energiáját lekötötte a védekezés, de igazi helyzethez nem jutottak Sevcsenkóék.
Az ukrán fölény ellenére a 16. percben egy svéd ellentámadásból született meg a meccs addigi legnagyobb helyzete: Ibrahimovic a 16-os sarkáról csavart a hosszú sarok irányába, Pjatov csak a mezőnybe tudta öklözni a labdát, a svéd csatárok azonban nem tudtak lecsapni rá.
A 20. perctől kiegyenlítettebbé vált a játék, de még mindig a házigazdák voltak fölényben. A 23. percben egy ukrán ellentámadás végén Sevcsenko ziccerben kapott indítást, de hét méterről - igaz, kissé kiszorított helyzetből - ellőtte a labdát keresztben a kapu előtt.
A félidő hajrájára felélénkült a játék. A 31. percben Rosenberg kapott labdát az ukrán 16-oson belül, egyből ráfordult, el is lőtte a labdát, Pjatov csak másodjára tudott hárítani. A 35. percben Voronyin 25 méterről leadott bombáját Isaksson csak kiütni tudta. A gyors ellentámadás végén Ibrahimovic cselezgetett az ukrán 16-oson belül, és már lövésre lendítette volna a lábát, amikor mentettek a svéd védők. A 37. percben Konopljanka eresztett meg egy távoli lövést, a labda nem sokkal kerülte el a svéd kaput.
A 38. percben Sevcsenko lövését blokkolták a svéd védők a kapu előtt, majd a középre visszapasszolt labda Nazarenka elé pattant, ő is lőtt, de az is elakadt a védőkben. A 39. percben egy hosszú ívelés érkezett pontosan Ibrahimovics fejére, aki az öt és feles sarkáról a hosszú kapufát találta el.

A 49. percben Rosenberg lőtt 10 méterről, a lövés kipattant az ukrán védelemről, a visszaívelt labdát pedig Pjatov öklözte ki.
Az 52. percben egy jobb oldali beadás átszállt a védők feje felett, egészen a bal oldalon érkező Källströmig, aki azonnal középre gurított, Ibrahimovic pedig a védőjét megelőzve, az ötösről a kapuba passzolt. 0-1
Nem örülhettek sokáig a svédek a vezetésnek. Két perccel később Jarmolenko jobb oldalról érkező beadását a rövid oldalon érkező Sevcsenko - védőjét megelőzve - az ötös vonaláról fejelte a hálóba. 1-1
A 61. percben Voronyin forgolódott a svéd 16-oson belül, sikerült tisztára játszania magát, lövése azonban az alapvonalon túlra pattant a svédekről. A szöglet után Sevcsenko mindenkit - köztük az őt őrző Ibrahimovicot is - megelőzve robbant be a rövid oldalra, és hat méterről a kapufa és Lustig között befejelte az ukránok vezető gólját. 1-2
A 77. percben Ibrahimovic bombázott kapura 18 méterről, a pont jó helyen álló Pjatov hárított, de ha mozdulnia kellett volna, esélye nincs megfogni, akkora erő volt a lövésben.
A hajrában a svédek mindent elkövettek az egyenlítésért, a 90. percben Ibrahimovic zseniális labdát adott Elmandernek, aki azonban ziccerből néhány méterről fölé lőtt. A 93. percben az előrehúzódó Mellberg szintén néhány méterről lőtt alig fölé.

Eredmények:

D-CSOPORT, 1. FORDULÓ

FRANCIAORSZÁG–ANGLIA 1–1 (1–1), Doneck, Donbasz Arena, 42 400 néző. Vezette: Rizzoli (olasz)
FRANCIAORSZÁG: Lloris – Debuchy, Rami, Mexes, Evra – Nasri, Cabaye (Ben Arfa, 84.), A. Diarra, Malouda (Martin, 84.), Ribéry – Benzema.
ANGLIA: Hart – G. Johnson, Terry, Lescott, A. Cole – Milner, Gerrard, Parker (Henderson, 78.), Oxlade-Chamberlain (Defoe, 77.) – Young – Welbeck (Walcott, 90.)
Gólszerző: Nasri (39.), ill. Lescott (30.)

UKRAJNA–SVÉDORSZÁG 2–1 (0–0), Kijev, Olimpiai Stadion, 64 490 néző. Vezette: Cakir (török)
UKRAJNA: Pjatov – Szelin, Hacseridi, Mihalik – Timoscsuk – Huszev, Jarmolenko, Nazarenko, Konopljanka (Devics, 93.) – Voronyin (Rotany, 85.), Sevcsenko (Milevszkij, 81.)
SVÉDORSZÁG: Isaksson – Lustig, Mellberg, Granqvist, M. Olsson – R. Elm, Källström – S. Larsson (Wilhelmsson, 67.), Ibrahimovic, Toivonen (A. Svensson, 61.) – Rosenberg (Elmander, 71.)
Gólszerző: Sevcsenko (55., 61.), ill. Ibrahimovic (52.)