Vízilabda EB: Hibátlan teljesítménnyel csoportelső a férfi válogatott

2014. 07. 22.

A magyar férfiválogatott egy góllal legyőzte a horvátok nemzeti csapatát a budapesti vízilabda Európa-bajnokság férfitornájának utolsó csoportfordulójában, a hétfői program zárómérkőzésén. Ezzel százszázalékos teljesítménnyel, mind az öt meccsét megnyerve végzett a B csoport élén, s jutott egyből az Eb legjobb négy csapata közé.

A 2013-ban világbajnok magyar együttes és riválisa, a 2012-es londoni olimpiai bajnok horvát válogatott a Hajós-uszodában, telt ház, hatezer ember előtt csapott össze a hazaiak számára kedvező előjelek mellett. Túl a Benedek Tibor szövetségi kapitány irányította alakulat meggyőző formáján a statisztika is inkább honi sikert ígért, merthogy az eddigi Európa-bajnokságokon egymással vívott meccsek többségét a magyarok nyerték.

A hétfő esti összecsapáson az első magyar emberelőny kimaradt, a horvátoké viszont nem (0-1). A folytatásban kölcsönösen jól működtek a védelmek, mígnem fél perccel az első szünet előtt a rivális másodszor is bevette Nagy Viktor kapuját (0-2).

A második negyedet kapufán csattanó magyar lövés vezette fel, emberelőnyből a horvátok ugyanakkor betaláltak (0-3). Mielőtt kedvét szegte volna a hazaiaknak a hosszas gólképtelenség, Hosnyánszky Norbert megtörte a jeget: bombája nyomán a labda a kapu jobb oldalában kötött ki (1-3). Röviddel ezután a változatosság kedvéért előbb Erdélyi Balázs révén a bal sarokban landolt, Szivós Márton lövése nyomán pedig a léc alatt csapódott a hálóba a labda (3-3). Ötméteresből jutottak előnyhöz megint a vendégek (3-4), ennél nagyobb baj volt viszont, hogy Hosnyánszky kipontozódott. Vigaszul Varga Dénes látványos, és főképpen hatásos kísérlettel vette be a jobb felső sarkot (4-4).

A nagyszünet után hosszú percekre "befagyott" az eredmény, a változást - amikor a harmadik negyedből már öt perc letelt - Madaras Norbert hozta el, aki emberelőnyös támadás lezárásaként a bal felső sarokba lőtt, viszont akciógól formájában jött a válasz is (5-5). Viszont kettős fórból sem tudtak betalálni a horvátok.

A befejező játékrészben sokáig nem módosult az állás, aztán a negyed közepén Erdélyi passzát Tóth Márton húzta be a kapuba, de szinte azonmód érkezett a felelet is (6-6). Negyvenöt másodperccel a vége előtt a center Hárai Balázs villant meg, remek csavarja után a kapufáról pattant be a labda (7-6). Egyenlíteni már nem tudott az ellenfél, győzött - ötödik meccsén ötödik sikerét begyűjtve - a Benedek-csapat.

A magyar válogatott szerdára - mint a szintén csoportelső montenegrói együttes is - pihenőnapot kapott, s legközelebb pénteken száll vízbe az elődöntőben az olasz-horvát párharc győztesével. A másik ágon Szerbia és Görögország csatázik a négy közé kerülésért.

Benedek Tibor a lefújás után elmondta, hogy több ok miatt is fontos volt a mérkőzés, és nem engedhették meg, hogy egyetlen mérkőzést is félvállról vegyenek.

"Egyrészt nem szerettük volna megkapni a szerbeket az elődöntőre, ehhez nem lehetett kikapni, másrészt a közönségünket ki kellett szolgálni. A meccs elején messziről lőttünk, és a horvát kapus mindent védett. Közelebb kellett mennünk, és akkor már nem maradtak el a gólok."
A szövetségi kapitány hozzátette: nem tud választani, hogy az olasz vagy a horvát csapat lenne-e jobb az elődöntőre.
"A lényeg, hogy felpörögve érkezzünk a pénteki összecsapásra, és nem szabad leengedni a következő napokban."

Decker Ádám a mérkőzés után:

Eredmény:

31. VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, MARGITSZIGET
FÉRFIAK
CSOPORTKÖR, 5. FORDULÓ
B-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 7–6 (0–2, 4–2, 1–1, 2–1), Hajós uszoda, 6200 néző. Vezette: Sztavropulosz (görög), Koganov (azeri)
MAGYARORSZÁG: NAGY V. – Szivós 1, Varga Dénes 1, Varga Dániel, HÁRAI 1, Madaras 1, Gór-Nagy. Csere: Decker Á., Erdélyi 1, Tóth M. 1, Vámos, Hosnyánszky 1
HORVÁTORSZÁG: PAVIC – Mulim 1, S. SUKNO 2, Setka 1, Dobud, Jokovic 1, Buljubasic. Csere: I. Milakovic 1, Buslje, Loncar, Bukic, Zsikovic
Gól – emberelőnyből: 8/1, ill. 10/1 Gól – kettős emberelőnyből: –, ill. 1/0 Gól – ötméteresből: –, ill. 1/1
Kipontozódott: Hosnyánszky (14. p.), Gór-Nagy (23. p.)
Franciaország-Németország 8-7 (1-0, 0-2, 4-4, 3-1)
Szerbia-Spanyolország 8-6 (2-2, 1-0, 1-1, 4-3)
A csoport végeredménye: 1. Magyarország 15 pont, 2. Szerbia 10, 3. Horvátország 8, 4. Spanyolország 7, 5. Franciaország 3, 6. Németország 0